Jihomoravský kraj ohrožuje Dyje i Morava

Další těžkou zkouškou procházejí lidé na jihu Moravy. Mnozí z nich ještě mají v živé paměti, jak je živly trápily v roce 1997 a pak v roce 2002. Teď musí čelit rozbouřeným vodám znovu. Zatímco ale při první povodni řádila řeka Morava a při té před čtyřmi roky Dyje, teď se proti nim spikly oba toky současně. Hejtman v celém kraji vyhlásil stav nebezpečí. V bezprostředním ohrožení je Znojmo. Večer se má pohroma posunout dál na východ a udeří zřejmě na Hodonínsku. Navíc má znovu pršet.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evakuovaný muž z Oblekovic

Evakuovaný muž z Oblekovic | Zdroj: ČTK

Voda nad ránem zcela zaplnila Vranovskou přehradu a začala přetékat přes bezpečnostní přeliv. Hladina řeky Dyje ve Znojmě stále stoupá, nicméně záplavová vlna očekávaná před polednem nedorazila.

Podle jihomoravského hejtmana Stanislava Juránka již voda ve Vranovské přehradě kulminovala. Pokud nezačne pršet, mohla by se situace na Znojemsku postupně zklidňovat, řekl Juránek v Brně po zasedání krajské povodňové komise.

Vývoj v nejbližších hodinách je ale podle hejtmana těžké odhadnout. Meteorologové varovali, že v odpoledních a nočních hodinách přijde na jih Moravy vydatný déšť. V Jihomoravském a Zlínském kraji proto hrozí ode dneška do soboty extrémní povodně, uvedli v nejnovější prognóze.

Dyje na Znojemsku vyhnala z domovů tisíce lidí

Ráno vrcholila ve Znojmě a v dalších obcích ohrožovaných Dyjí evakuace. Své domovy při ní opustilo asi 10.000 obyvatel. Mezi postiženými je i stovka obyvatel domu s pečovatelskou službou ve Znojmě v ulici Dukelská.

V následujících hodinách se bude povodňová komise nejvíc zabývat právě situací na Znojemsku. "Je nejdůležitější zvážit ve správnou chvíli, zda ještě evakuovat některé obce nebo části obcí podle konkrétního průtoku," uvedl Juránek. Podle hejtmana dává množství vody na jižní Moravě v součtu víc, než povodně v letech 1997 a 2002 dohromady.

Pokud rozbouřený tok Dyje zaplaví ve Znojmě most směrem na Vídeň, bude podle starosty Pavla Balíka nutné kromě šesti evakuovaných ulic vyklidit ještě asi padesát až osmdesát rodinných domů na pravém břehu řeky. Úřady navíc uvažují o tom, že když velká voda získá ještě více na síle, bude muset opustit své domovy dalších asi 20.000 lidí z obcí ležících pod nádrží Nové Mlýny.

Na evakuaci se chystají i lidé kolem Moravy

Vážná je podle Juránka také situace na řece Moravě mezi Hodonínem a Lanžhotem. "Tady se už přelévají hráze a nemohou trvale vydržet nápor vody," upozornil. Rozbouřená Morava ohrožuje Mikulčice, Moravskou Novou Ves, Kostice, Lanžhot, Tvrdonice a Týnec.

Hejtman již představitelům těchto obcí rozeslal dopisy, v nichž jim doporučil evakuaci a vyzval je, aby důkladně zvážili případná bezpečnostní opatření. Uvedl, že v oblasti pod Hodonínem bude nutné evakuovat další tisíce lidí.

Hladina řeky Moravy na území Zlínského kraje, kde platí třetí stupeň povodňové aktivity, stále mírně stoupá. Nejohroženějším městem v regionu je Uherské Hradiště, kde hejtman vyhlásil stav nebezpečí. V noci na dnešek bylo z tamní nemocnice evakuováno asi 150 pacientů. Na ostatních tocích v kraji se situace zklidnila.

Policie uzavřela v souvislosti s očekávaným rozvodněním řeky Dyje česko-rakouské hraniční přechody Vratěnín-Drosendorf a Hatě-Klein Haugsdorf. Oba budou uzavřeny až do odvolání. Řidiči mohou k cestám do Rakouska využít například hraniční přechody Hevlín-La an der Thaya anebo Mikulov-Drasenhofen. Od včerejška stojí i česko-slovenský silniční hraniční přechod Lanžhot-Brodské.

Vladan Dokoupil, Zuzana Kopuletá, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme