Jihomoravský sněm ODS podpořil Topolánka, středočeský se pro nikoho nerozhodl

Jihomoravská ODS podpořila současného šéfa Mirka Topolánka i jako budoucího předsedu strany. V sobotu o tom rozhodl regionální sněm v Brně. Středočeští občanští demokraté nerozhodli o kandidátovi na předsedu strany. Ani současný předseda Mirek Topolánek ani pražský primátor Pavel Bém nezískali od delegátů regionálního sněmu v Nymburku dostatečný počet hlasů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mirek Topolánek, premiér a šéf ODS

Mirek Topolánek, premiér a šéf ODS | Foto: Khalil Baalbaki | Zdroj: Český rozhlas

Brněnský sněm ODS měl jasno. Podpořil současného předsedu Mirka Topolánka. Pro jeho nominaci hlasovalo 68 z 91 účastníků sněmu. Topolánkovým hlavním protikandidátem je pražský primátor Pavel Bém, ten v Brně získal jen 14 hlasů. Jihomoravská organizace ODS je po pražské druhá nejsilnější ve straně.

V křeslech místopředsedů by jihomoravští občanští demokraté rádi viděli ministra dopravy Aleše Řebíčka, ministra vnitra Ivana Langra, zemědělství Petra Gandaloviče a práce a sociálních věcí Petra Nečase.

Topolánek zatím v krajích boduje - už získal nominaci více než tří desítek oblastních sněmů a podpořili ho i krajské organizace v Pardubickém, Olomouckém, Plzeňském, Zlínském a Karlovarském kraji.

Ve středu Čech chyběl Bémovi jediný hlas

Naopak ve středních Čechách, na sněmu v Nymburku chyběl Bémovi k nominaci jediný hlas. Nominaci tam nezískal nikdo. Šéf středočeského sdružení ODS Petr Bendl těsně po jednání řekl, že už je třeba se dívat dopředu, na prosincový kongres.

"Já očekávám, že dá kongres dohromady dobrý tým, který změní podobu ODS, změní chování ODS, způsob komunikace - nejenom dovnitř, ale i směrem k veřejnosti. Protože veřejnost nám dala jasně najevo svým hlasováním, co si o nás myslí. A my budeme muset hledat, jak z toho ven a jak ji lépe oslovit."

Podle Petra Bendla mohli delegáti svobodně volit. Odmítl tak spekulace, že ovlivňoval hlasování ve prospěch Pavla Béma, kterému on dává přednost.

Kongres ODS pravděpodobně nenavštíví prezident a čestný předseda ODS Václav Klaus. Ten se netají úvahami o možném přerušení svých vazeb k ODS a založení nové euroskeptické strany. Mirek Topolánek toto rozhodnutí respektuje.

Milan Kopp, Vlasta Gajdošíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme