Jindřich Šídlo: Problém ODS už není Václav Klaus mladší, ale náskok hnutí ANO

Občanská demokratická strana vyloučila poslance Václava Klause mladšího ze strany. Podle některých jejích představitelů se Klaus s ODS dlouhodobě názorově rozcházel. Poslední kapkou bylo, když poslanec přirovnal schvalování zákonů daných unijními předpisy k rozhodování židovských výborů o složení transportů do nacistických koncentračních táborů. O situaci ODS mluvil v Českém rozhlasu Plus komentátor Jindřich Šídlo.

Audio Praha (Aktualizováno: 12:37 18. 3. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jindřich Šídlo | Foto: Khalil Baalbaki
Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celý rozhovor

Podle komentátora Jindřicha Šídla ze serveru Seznam Zprávy je zatím brzy na hodnocení, zda Klausovo vyloučení ODS pomůže, nebo uškodí. V každém případě to prý ale je odpovědnost předsedy Petra Fialy, který Václava Klause ml. do strany přivedl.

„Teď jsou v situaci, kdy mají tuto údajnou kouli na noze vyřešenou, byť se případ ještě nějaký čas potáhne,“ říká Šídlo k vyloučení Klause mladšího. „Problém ODS teď už podle mě není Václav Klaus mladší. Problém ODS, v půlce volebního období, je, že nijak významně nesnižuje významný náskok hnutí ANO. A to je věc, kterou budou muset do příštích sněmovních voleb řešit,“ uvedl komentátor. 

Klaus na své vyloučení reagoval na sociálních sítích: „Kdybych byl předsedou strany a měl tam řadového poslance profesora Fialu, nikdy bych ho nevylučoval, nebál se, že mě zastíní nebo mi to pokazí nebo že má jiné názory.“

„Otázka je, jak dlouho mu vydrží ta image mučedníka, kterého kvůli pravdě vyloučili z ODS. Tyhle historky obvykle nevydrží dlouho.“

Jindřich Šídlo

„On na to čekal a tak trochu si to přál. Vyloučení nebyl krok, který zapříčinil jeho hloupý a nepřijatelný výrok, schylovalo se k tomu minimálně od podzimu. Před časem řekl, že netouží po dalším období ve sněmovně a myslím, že své myšlenky směřuje k prezidentským volbám,“ soudí Šídlo.

Problém ODS

Exprezident Václav Klaus mluví o tom, že ODS je na cestě k politické bezvýznamnosti a je potřeba založit autentickou pravicovou stranu. Ta podle Šídla pravděpodobně vznikne, na české politické scéně pro ni ale není místo v konkurenci s SPD Tomia Okamury.

„Problém ODS v téměř polovině volebního období je, že podle průzkumů nesnižuje zcela jasný náskok hnutí ANO,“ upozorňuje komentátor serveru Seznam Zprávy.

„To je věc, kterou budou muset občanští demokraté do příštích voleb aktivně řešit,“ dodává.

Šídlo připomíná, že v ODS od začátku byli liberálové i konzervativci a strana byla názorově pestrá. To se ovšem stává nevýhodou ve chvíli, kdy se její preference pohybují okolo 15 %. „Část voličů může být zmatena tím, kdo vlastně za ODS mluví. Zvlášť pokud se jmenuje Václav Klaus a každé pondělí má komentář na nejčtenějším webu v zemi,“ podotýká.

„Václav Klaus byl úspěšný, co se týče preferenčních hlasů v roce 2017, kdy jich dostal skutečně mimořádné množství,“ zmiňuje komentátor. Na tuto okolnost podle něj Klausovi příznivci upozorňují. „Na druhou stranu Mirka Němcová v roce 2013, kdy ODS měla mnohem slabší výsledky, dosáhla preferenčních hlasů ještě víc,“ dodává. 

Problém dvou různých hlasů v jedné straně měla podle Šídla i ČSSD, a to v podobě současného šéfa strany Jana Hamáčka a poslance Jaroslava Foldyny. Foldyna je ale už nyní upozaděn. 

Klaus mladší může podle komentátora po svém vyloučení částečně těžit ze své image. „Otázka je, jak dlouho mu vydrží ta image mučedníka, kterého kvůli pravdě vyloučili z ODS. Tyhle historky obvykle nevydrží dlouho,“ míní Šídlo.

Připomíná přitom předchozí názorový nesoulad tohoto politika s oficiálními postoji ODS, konkrétně v podpoře přítele svého otce Ladislava Jakla ve volbách v Praze 2 a ve zpochybňování české mise v Afghánistánu. „Tento svéráz překročil všechny hranice, které byla ODS ochotna tolerovat,“ uzavírá komentátor. 

Michael Rozsypal, Michael Erhart Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme