Státní správu už neobsazují odborníci, ale lidé na základě politických dohod, tvrdí Vobořil o své nástupkyni

Vládní protidrogový zmocněnec Jindřich Vobořil skončil z osobních důvodů ve funkci. Po osmi letech a spolupráci s pěti premiéry. Rozhodl se tak prý kvůli neustálému dojíždění z Brna a svým dětem, kterým se chce víc věnovat, říká pro Český rozhlas Plus.

interview plus Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý vládní protidrogový zmocněnec Jindřich Vobořil | Foto: Marián Vojtek | Zdroj: Český rozhlas Plus

Odešel sám, ale svou nástupkyni v úřadu Jarmilu Vedralovou kritizuje. Už dřív řekl, že „je to nejhorší možná volba, jaká mohla být“. Prý rozhodně nejde o nějakou osobní animozitu, ale o odbornost jeho nástupkyně.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celý rozhovor s Jindřichem Vobořilem

„S kolegyní Vedralovu spolupracujeme mnoho let. Na ministerstvu zdravotnictví sedí už nějakých 17−18 let. Nikdy jsme se nedokázali shodnout na nejzákladnějších věcech, které by bylo potřeba (v protidrogové oblasti) udělat,“ říká Vobořil na adresu nové šéfky státní protidrogové politiky.

'Nic kloudného z ní nikdy nevypadlo'

Ministerstvo (a Vedralová) prý vždy nad odbornými problémy sedělo mnoho let. „Navíc způsobem, který nebyl vidět, nebyl slyšet. Nic kloudného z toho nikdy nevypadlo. Do výběrového řízení na šéfa úřadu se ale taky přihlásili dva lidé, které dobře znám. Jsou proaktivní a jde jim o věc,“ dodává dnes už bývalý protidrogový zmocněnec.

Máme třetí nejlevnější cigarety v EU, říká protidrogový expert Vobořil. Navrhuje zvýšit spotřební daň

Číst článek

Sama Vedralová k tomu už dřív v pořadu Dvacet minut Radiožurnálu řekla: „Zaznamenala jsem kladné názory, přišlo mi nespočet gratulací.“

Mezi její kritiky ale nepatří jen Vobořil, ozvaly se i některé neziskové organizace a taky Pirátská strana. Vobořil je ale asi nejhlasitější. „Jsem v tuto chvíli mimo úřad, a říkám, co si myslím. Konečně si to mohu dovolit,“ říká k tomu.

Politický výběr

Je také přesvědčen, že Jarmila Vedralová byla jako jeho nástupkyně vybrána politickým rozhodnutím.

„Státní správu obsazují lidé podle politických dohod, ne podle svých odborností a zkušeností. A to je i příklad paní Vedralové. Už v prosinci za mnou přišli lidé z médií a ptali se, kdo je ta Vedralová, která mne má zastoupit. Vysvětlete mi, jak je to možné?“

Zvolení Vedralové podle spekulací médií prý souvisí s jejím dřívějším členstvím v ČSSD. V rozhovoru pro Radiožurnál k tomu Vedralová řekla: „Přihlásila jsem se do výběrového řízení, vybrala mě nezávislá komise. Mám pozastavené členství, a to na moji žádost… Několik měsíců, ne-li let,“ tvrdila.

„Víc se k tomu nechci vyjadřovat,“ říká Vobořil, protože jsou prý mnohem důležitější věcné argumenty proti Vedralové.

„Když vidím, že v oblasti alkoholu a tabáku, kterou ministerstvo, v osobě Vedralové, řešilo tolik let, dnes ČR vyskakuje na těch nejhorších příčkách. To je ten důvod, proč svůj hlas zvedám a říkám, že to není nejlepší volba. Navíc, když ve výběrovém řízení byli lidé 100× lepší,“ dodává Vobořil.

Michael Rozsypal, Věra Luptáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme