Před 12 lety shořel zámecký pivovar v Jindřichově Hradci. Město teď shání peníze na obnovu

Budova zarostlá náletovými rostlinami a bodláky, ohrazená plechovým plotem. Okna místy zatlučená prkny, ze zdi trčí černé elektrické kabely. Tak vypadá zámecký pivovar v Jindřichově Hradci. Okny pivovarského stavení kolemjdoucí stále můžou zahlédnout stopy po požáru, který budovu před dvanácti lety zasáhl. Město se nyní snaží sehnat peníze na jeho rekonstrukci.

Jindřichův Hradec Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zámecký pivovar v Jindřichově Hradci po požáru chátrá

Zámecký pivovar v Jindřichově Hradci po požáru chátrá | Foto: Eva Musterová Marvanová | Zdroj: Český rozhlas

Tehdy si tu hrála parta dětí. Z bunkru u pivovaru se pak rozšířil požár, který budovu výrazně poškodil. „Pamatuji si, že jsme seděli v čajovně a bylo slyšet, jak přijíždějí hasiči. Nemohli projet úzkou uličkou,“ vzpomíná Michal Bauer, majitel nedaleké čajovny.

Přehrát

00:00 / 00:00

O osud chátrajícího zámeckého pivovaru v Jindřichově Hradci se zajímá Eva Musterová Marvanová

Od tragické události zámecký pivovar v Jindřichově Hradci chátrá. V roce 2016 objekt koupilo město. Tehdejší radní nechali stavbu provizorně zastřešit. Pak se ale dlouho nic nedělo.

To by se teď mohlo změnit. „Objekt pivovaru je dlouhodobá záležitost. V současném stavu už je absolutně technicky nevyhovující a místy hodně degraduje.

Pivovar v Jindřichově Hradci po požáru chátrá | Foto: Eva Musterová Marvanová | Zdroj: Český rozhlas

Proto jsme se rozhodli přihlásit do dvou programů, jeden je od ministerstva pro místní rozvoj, druhý od ministerstva průmyslu a obchodu,“ uvádí starosta Michal Kozár (ANO).

O budoucnosti pivovaru už hlasovali zastupitelé města. Opozice kritizovala nejasné zadání projektu a nedostatek času pro jeho kvalitní zpracování.

„My jsme byli samozřejmě seznámeni s tím, že se chystá projektová dokumentace na obnovu obvodového pláště, to znamená zdí, oken a střechy, s tím, že se nebudou řešit vnitřní prostory. Ale na zastupitelstvu vyplynulo, že je nutné zpracovat projektovou dokumentaci pro stavební povolení do srpna tohoto roku,“ říká zastupitelka Michaela Zudová (Společně s Piráty).

Jindřichův Hradec chce zrekonstruovat chátrající pivovar | Foto: Eva Musterová Marvanová | Zdroj: Český rozhlas

I přes námitky zastupitelé projekt na obnovu pivovaru schválili.

„Záměrem je, aby v části určené pro komerční využití bylo zázemí pivovaru a restaurace a v části pro nekomerční využití multikulturní sál. Vycházíme přitom ze studie, kterou zpracovalo předchozí vedení města, ale ještě před sebou máme poměrně dlouhou cestu a musíme splnit všechny podmínky,“ popisuje starosta Michal Kozár.

Pivovar, v němž prožil dva roky také mladý Bedřich Smetana, je nemovitou kulturní památkou. Pokud se městu podaří získat peníze na obnovu, bude potřeba kompletní rekonstrukce – nové by mělo být vše kromě obvodových zdí.

V pivovaru prožil dva roky mladý Bedřich Smetana | Foto: Eva Musterová Marvanová | Zdroj: Český rozhlas

Eva Musterová Marvanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme