Soudce Berka z kauzy zmanipulovaných konkurzů dostal od státu miliony. Odsedět si má sedm let

Bývalý ústecký soudce Jiří Berka dostal od státu téměř devět milionů korun. Šlo o polovinu platu, na kterou měl nárok po celou dobu, kdy jeho případ úřady řešily. Informoval o tom server Seznam Zprávy. Na pravomocný verdikt čekal Berka téměř šestnáct let od zahájení stíhání. Za zmanipulované konkurzy si má ve vězení odsedět sedm let.

Ústí nad Labem/Olomouc Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý soudce Jiří Berka (archivní foto) | Foto: Vladimíra Hradská/CNC | Zdroj: Profimedia

Berka byl od dubna 2003 až do letošního 28. listopadu, kdy padl v jeho případě pravomocný verdikt, dočasně zproštěn výkonu soudcovské funkce, o čemž rozhodlo ministerstvo spravedlnosti.

Soudce Berka dostal nižší trest, místo 8,5 roku má ve vězení strávit sedm let

Číst článek

„Funkce soudce mu podle zákona o soudech a soudcích zanikla dnem právní moci rozhodnutí, kterým byl odsouzen,“ vysvětlil již dříve mluvčí ministerstva Vladimír Řepka.

Po celou dobu, kdy nesoudil, pobíral stíhaný Berka polovinu svého platu. „Celkem byla vyplacena hrubá mzda ve výši 8 975 828 korun,“ upřesnila nyní pro Seznam Zprávy mluvčí ústeckého krajského soudu Veronika Suchoňová.

Olomoucký vrchní soud už koncem listopadu upozornil, že délka řízení je podle něj nepřiměřená. Obžalovaní to přitom podle předsedy senátu Jiřího Zouhara nezavinili.

A Berkův advokát Rudolf Axmann také pro server uvedl, že délku procesu podle něj ovlivnily i soudy, které psaly některé rozsudky i dvacet měsíců. Případ se také pozastavil i kvůli amnestii exprezidenta Václava Klause, kdy soudy zkoumaly, jak se na tuto kauzu vztahuje.

Kauza soudce Berky

Skupina včetně Berky způsobila podle obžaloby na základě zfalšovaných konkurzů škodu 264 milionů korun. Policie začala skupinu odhalovat na jaře 2003 v souvislosti s podezřelým konkurzem na Union banku.

Berka ho podle obžaloby vyhlásil na základě padělaných dokumentů. K Union bance později přibylo obvinění za zmanipulování dalších konkurzů, celkem šlo o deset firem.

Původně se obžaloba týkala 12 lidí, po amnestii jich zůstalo devět. Obžalovaní jdou do vězení za zneužití pravomoci veřejného činitele, účast na zločinném spolčení, poškození věřitele, porušování povinnosti při správě cizího majetku nebo kvůli nepravdivému znaleckému posudku.

Berka měl podle původního verdiktu strávit za mřížemi 8,5 roku. Olomoucký vrchní soud mu ale trest letos koncem listopadu snížil na sedm let. 

ako, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejčtenější za posledních 24 hodin

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme