Brady jako inspirativní muž plný energie. ‚Na naše rozhovory nikdy nezapomenu,‘ říká Herman

Jako o inspirativním, odvážném muži plném energie a vlastenci hovoří čeští politici o pamětníkovi holokaustu Jiřím Bradym, který zemřel v noci na sobotu v kanadském Torontu. Synovec Bradyho a exministr kultury Daniel Herman z KDU-ČSL řekl, že na některé rozhovory s ním nikdy nezapomene.

Reakce Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Brady na shromáždění na Staroměstském náměstí v Praze z 28. října 2016 | Zdroj: Profimedia

„Budu na něj vzpomínat velice vřele, protože jsme se opravdu měli hodně rádi. Když řeším nějaké problémy, tak si na strýčka vzpomenu a říkám si: ‚Kdyby měl před 75 lety v Osvětimi toto řešit, tak by za to asi děkoval.‘ A ten problém se v tu chvíli změní v lapálii,“ řekl pro Radiožurnál Herman.

Přehrát

00:00 / 00:00

Měl jsem ho moc rád, byli jsme si velmi blízcí, říká o Jiřím Bradym jeho synovec Daniel Herman

„On sám vlastně takto hovořil o čísle, které měl vytetované na ruce. Že když se na něj podíval, tak problémy pominuly. To je jeho veliký odkaz. Na některé rozhovory, které jsme vedli, nikdy nezapomenu. Opravdu jsme si byli velmi blízcí a měl jsem ho moc rád,“ dodal.

Vedle exministra kultury úmrtí komentovali zejména ti, kteří se za Bradyho postavili před třemi lety ve sporu s Hradem o státní vyznamenání. Brady tehdy ocenění nedostal, ačkoli ho o záměru prezidentská kancelář předem informovala. Herman to interpretoval jako reakci prezidenta Miloše Zemana na svou schůzku s tibetským vůdcem dalajlamou.

Skromný muž, velký vlastenec

Podle bývalé předsedkyně sněmovny Miroslavy Němcové (ODS) byl Brady laskavý člověk těžkého životního údělu.

„Přežil nacistické koncentráky, ale ztratil v nich celou rodinu. Naštěstí emigroval do Kanady, a unikl tak komunistické totalitní moci. Jsme mu vděčni za podporu krajanů i znovunabytí svobody po roce 1989. Bohužel se k němu hanebně zachoval prezident Zeman a to je nesmazatelnou ostudou a dluhem naší země vůči tomuto slušnému a výjimečnému muži,“ uvedla Němcová.

Zemřel Jiří Brady. Prošel Osvětimí, svým příběhem inspiroval děti po celém světě

Číst článek

Na nedávné osobní setkání v Torontu vzpomínal na twitteru místopředseda poslaneckého klubu lidovců Ondřej Benešík.

„Byl to skromný muž, ale velký vlastenec, který nám nechtěně ukázal malost a ješitnost některých mocipánů, kteří mu nesahají ani po kotníky,“ napsal.

„Věřím, že u nejvyšší instance Jiří Brady dostane za svůj těžký život ocenění nejvyšší a věčné,“ připomněl na sociálních sítích spor s Hradem místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka. Uvedl, že se sklání před jeho náročnou životní cestou. I on zavzpomínal, že obdivoval při setkání s Bradym jeho pozitivní energii.

„Zažil jsem jej v smutně hloupých dnech okolo jeho vyznamenání nevyznamenání. Moudrý tichý skromný člověk. Sršela z něj vnitřní radost, vyrovnanost a nadhled,“ uvedl předseda STAN Petr Gazdík.

„Pan Brady stane před Hospodinem, a ten nebude zkoumat, kolik a od koho dostal metálů během své pozemské pouti,“ napsal na twitteru senátor Tomáš Czernin.

O Jiřím Bradym

Brady se narodil 9. února 1928. Za druhé světové války zahynuli oba jeho rodiče a sestra v koncentračních táborech. Sám Brady prošel koncentračními tábory Terezín a Osvětim. V lednu 1945 se mu podařilo během pochodu smrti uprchnout.

‚Pomohl jsem mnoha lidem, chtěl bych změnit jen osud svých rodičů.‘ Přečtěte si příběh Jiřího Bradyho

Číst článek

V roce 1949 Brady emigroval z Československa. V Kanadě založil úspěšnou instalatérskou firmu a stal se váženým podnikatelem.

O svých zkušenostech z holokaustu přednášel po celém světě. Významně se angažoval v pomoci českým imigrantům v Kanadě.

Po incidentu s Hradem získal v Česku řadu jiných ocenění, mimo jiné medaili Karla Kramáře, kterou mu udělil tehdejší předseda vlády Bohuslav Sobotka (ČSSD). Bradyho ocenily rovněž sněmovna, Praha, Brno či olomoucká Univerzita Palackého.

Jiří Brady zemřel v kanadském Torontu, ve věku 90 let podlehl srdečnímu selhání.

Václav Vohlídal, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme