Jiří Čunek na sjezdu kritizoval nejednotu KDU-ČSL

Nejednotu strany ve svém projevu na pardubickém sjezdu KDU-ČSL kritizoval její šéf Jiří Čunek. Jediné, co může podle něj teď lidovcům pomoci, je týmová práce. Strana je podle svého předsedy nejednotná s vnitřními rozpory, což přispívá k nespokojenosti uvnitř KDU-ČSL.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Čunek

Jiří Čunek | Zdroj: ČTK

Jiří Čunek se v projevu zmínil i o své údajné korupční kauze. Podle něj současné klima ve společnosti poskytuje prostor k útokům, ale méně místa pro obranu. Podle Čunka ale tato aféra není hlavním důvodem, proč strana není jednotná. KDU-ČSL by podle něj měla získat větší počet křesel v parlamentu.

"Nebudeme-li mít standardně alespoň 20 poslanců v Poslanecké sněmovně, nebudou v České republice dostatečně silné a funkční ani vládní koalice. Je tedy v zájmu nejenom KDU-ČSL, ale i naší země, aby se naše strana po posledním volebním propadu vrátila alespoň na svoji předchozí úroveň," uvedl Jiří Čunek.

Někteří členové strany s Čunkovou kritikou do vlastních řad nesouhlasí. Podle bývalého šéfa lidovců a nynějšího ministra financí Miroslava Kalouska Čunek nahrazuje chybějící vizi hledáním vnitřního nepřítele, který ale neexistuje. Další z předsedových kritiků - šéf lidoveckých senátorů Adolf Jílek - soudí, že Čunek si představuje jednotu jako stav, kdy všichni myslí a kývají stejně, a s tím se podle něj nedá souhlasit.

"Volání po jednotě beru, ale jednotu beru jako dialog různých skupin, které spolu hledají to nejlepší řešení. A když se na něm domluví, tak to řešení budeme realizovat. Ale ne, že se všichni podřídí tomu, kdo je nejsilnější a kdo zavelí a on jediný má pravdu. Takhle nemohu vnímat jednotu," řekl Jílek.

Předseda křesťanských demokratů v projevu k delegátům také řekl, že sjezd by měl podpořit ratifikaci Lisabonské smlouvy EU, měl by být zdrženlivý k uznání nezávislosti Kosova a měl by podpořit umístění amerického radaru na našem území.

Ostrou diskusi na víkendovém sjezdu vyvolala reforma zdravotnictví. Do závěrečného usnesení chce zdravotnictví dostat například poslanec Ludvík Hovorka nebo místopředsedkyně poslaneckého klubu Michaela Šojdrová. Některým delegátům se to ale nelíbí.

Podle nich by strana s tak závažnými námitkami na změny v lékařské péči měla zvážit, jestli má i nadále smysl zůstávat v koalici. Lidovci zatím schválili jen program na dalších deset let, o dílčích usneseních budou hlasovat v neděli. Michaela Šojdrová i vzhledem k námitkám delegátů nevylučuje, že by její usnesení nemuselo projít.

"Tak jak znám členskou základnu, kdyby tady bylo referendum, tak by prošlo. Ale delegáti často podobně jako zákonodárci mohou mít jiné motivace, třeba obavu o koalici. Jinak cítím podporu tomuto usnesení, ale nevylučuji, že z obavy před rozpadem koalice, a pokud se také předseda jasně nevyjádří k těmto návrhům pozitivně, tak ten návrh nemusí být přijat," řekla Šojdrová.

Marika Táborská, Veronika Malá, Vilém Janouš, Václava Marešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme