Jiří Čunek nebude místopředsedou Senátu. Neprošel v tajné volbě

Lidovec Jiří Čunek nebude ve vedení horní komory parlamentu. Senátoři mu v tajné volbě nedali dostatek hlasů. KDU-ČSL teď zřejmě navrhne jiného kandidáta. O něm se bude hlasovat až na další schůzi Senátu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Senátor Jiří Čunek na první schůzi Senátu v novém složení | Zdroj: ČTK

Čunek nebyl zvolen v prvním kole tajné volby, a tak následovalo kolo druhé. V něm dostal pouhých 31 hlasů z platných 76. Zástupci senátních klubů se budou muset znovu sejít a KDU-ČSL bude nejspíš navrhovat jiného kandidáta. Volba čtvrtého místopředsedy by se tak opakovala, ale až na další schůzi, která začíná pátého prosince.

„To, že jsem nebyl zvolen ve druhém kole, se dá možná přičítat tomu, že údajně v klubu sociálních demokratů se zvedla nějaká vlna odporu proti mně s ohledem na mé chování jako opozičního zastupitele na zastupitelstvu Zlínského kraje, což je pro mě věc celkem úsměvná. Já ale do hlav senátorek a senátorů nevidím, takže to dál vlastně ani komentovat neumím,“ řekl po hlasování Čunek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Senátoři František Bublan (ČSSD) a Jiří Čunek (KDU-ČSL) ve večerních Ozvěnách dne

Zatím prý neví, jestli bude kandidovat znovu, nebo jeho klub nominuje někoho jiného. "Náš klub má devět členů a já si těch dalších osm jmen dovedu představit na této pozici,“ prohlásil Čunek.

Podle lidovců jde o porušení dohody mezi senátními frakcemi. Proti Čunkovi ve vedení Senátu ještě před hlasováním vystoupili sociální demokraté. Předseda senátního klubu lidovců a nezávislých Petr Šilar to přičítá Čunkově kontrovezní pověsti.

„Je to dané tím, že Jiří Čunek prostě přesahuje všechny dohody v tom smyslu, že spoustu lidí štve, to je prostě jeho styl, jeho projevy. Mrzí mě to, protože jak mi vyprávěli předchůdci a jak jsem za ty dva roky zažily, tak doteď se tady dohody vždy ctily,“ uvedl.

Porušení dohod kritizoval i dnes znovu potvrzený místopředseda Senátu za ODS Přemysl Sobotka.

„Já jsem zastáncem té praktiky, která v senátu vždy byla, že ctíme návrhy, které přicházejí od jednotlivých klubů. Tak to tady bylo vždycky. A mě překvapuje, že v tuto chvíli nevíme, kdo v té tajné volbě nectil dohody. Takhle to tady nikdy neprobíhalo,“ řekl.

Naopak místopředsedkyně senátu Alena Gajdůšková prý překvapená nebyla. "Ani se nedá říci, že by to bylo překvapující, protože od jednotlivých senátorů se nesly hlasy, že nejsou úplně srozuměni s tím, že by pan Čunek měl být místopředsedou senátu. Nicméně klub KDU-ČSL si ho navrhoval, a do té volby tedy šel,“ uvedla.

„Převládlo povědomí o bývalé kauze pana Čunka. Jako bumerang se vrátilo to, že tehdy bylo vyšetřování zastaveno a určitý stín na něm zůstal,“ míní nový senátor za ČSSD František Bublan.

KDU-ČSL post místopředsedy dostane

ČSSD podle něj bude držet dohodu a klub KDU-ČSL post místopředsedy dostane. „Je na něm, jestli znovu vyšle Jiřího Čunka. V takovém případě bude na svobodném rozhodnutí každého senátora, jestli mu dá svůj hlas,“ dodal Bublan.

Zbývající tři místopředsedové byli zvoleni hned v prvním kole. Podle očekávání se jimi stali opět Alena Gajdůšková a Zdeněk Škromach z ČSSD a Přemysl Sobotka za ODS.

Předsedou senátu zůstává Milan Štěch z ČSSD, který při hlasování získal 74 ze 79 platných hlasů. Na Štěchově volbě se předem dohodly senátní kluby.

Staronovým předsedou senátu je Milan Štěch, známi jsou i tři místopředsedové

Číst článek

Staronový šéf horní komory parlamentu se v tomto volebním období chystá být na své podřízené zákonodárce přísnější.

„S ohledem na to, že ve společnosti je přece jen takové větší napětí a na politickou scénu je poměrně kritický pohled, tak je velmi důležité, aby se senátoři maximálně věnovali své práci v Senátu. A své případné další aktivity si zorganizovali tak, aby práce v Senátu byla jejich priorita a na plný úvazek,“ řekl Štěch.

Igor Maňour, Lucie Husárová 1, Věra Pfeifferová, Veronika Sedláčková, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme