Jiří Čunek se do vlády zatím nevrátí

Koaliční lídři se nedohodli na návratu předsedy KDU-ČSL Jiřího Čunka do vlády. Ten z ní odešel loni na podzim. V listopadu ale také žalobce jeho trestní stíhání v kauze údajné korupce zastavil. Lidovci proto žádají návrat svého šéfa do kabinetu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Čunek | Foto: web Jiřího Čunka

Představitelé koaličních stran ve čtvrtek večer nenašli shodu na návratu předsedy KDU-ČSL Jiřího Čunka do kabinetu. Podle místopředsedkyně zelených Dany Kuchtové předložili sice několik variant, ale žádná nebyla přijatelná pro všechny. Kdy se o tomto problému bude na tzv. K9 opět mluvit, není jasné, Kuchtová se domnívá, že o termínu rozhodne premiér Mirek Topolánek.

Jiří Čunek říká, že se bude postupovat podle koaliční smlouvy a věří, že koalice k dohodě dojde. Vláda podle něj ohrožena není. Že koalice není ohrožena si myslí i šéf poslaneckého klubu ODS Petr Tluchoř: "Koaliční devítka v průběhu jednání několikrát ocenila průběh reforem. Je jasný výhled na tom, že chceme v reformách pokračovat, čili chceme všichni pokračovat v této koalici."

Jak naznačil předseda Strany zelených Martin Bursík, čekal, že lidovci budou o něco vstřícnější: "Nemáme z toho žádný společný výstup, nedošlo k žádné dohodě koaličních partnerů. Ta věc zůstává otevřená do budoucnosti a budeme dál hledat řešení. Bude také důležité, jak se k tomu postaví KDU-ČSL, jestli přijde s nějakými řešeními."

Ještě před schůzkou se Jiří Čunek netajil, že na jednání šéfů vládních stran přišel hovořit o naplnění koaliční smlouvy: "Podle koaliční smlouvy premiér a předseda příslušné strany diskutují, či dohadují odvolání nebo jmenování ministra, a to je první věc, se kterou sem jdeme. A ta druhá je, že si budeme muset znovu vyjasnit, zda jsme političtí oponenti nebo političtí partneři v koalici."

Nepřímo tak Čunek připomněl svou rozepři se šéfem Strany zelených Martinem Bursíkem. Na začátku sporu mezi nimi bylo vyjádření premiéra. Ten po novoročním obědě s prezidentem Klausem připustil, že na něj lidovci vyvíjejí kvůli návratu Jiřího Čunka do vlády tlak. To šéf lidovců záhy popřel. Lídr zelených ale ve vyjádření pro ČTK varoval, že rozpolcenost lidovců v otázce podpory prezidentského kandidáta by mohla zapříčinit kupčení s hlasy pro prezidenta Klause.

Vláda předloží sněmovně část důchodové reformy - koaliční strany tak nebudou čekat, jestli se na její podobě shodnou se sociálními demokraty. Lídři koaličních stran nabízejí ČSSD možnost podílet se na přípravě reformy. Její předložení ale už odkládat nechtějí. Podle předsedkyně poslaneckého klubu Strany zelených Kateřiny Jacques by bylo dobré, aby na penzijní reformě byla širší shoda. Penzijní reforma počítá mimo jiné s postupným zvyšováním věku odchodu do důchodu na 65 let nebo s prodloužením povinné doby pojištění z 25 a 35 let.

Milan Kopp, Renáta Prátová, Martina Lustigová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme