Jiří Čunek svým vystoupením ve sněmovně rozladil koaliční politiky

Koalice podle očekávání zablokovala mimořádnou schůzi Poslanecké sněmovny o kauze vicepremiéra Jiřího Čunka. Příští týden proto dojde na hlasování o nedůvěře vládě. Opozice chtěla na jednání slyšet, proč minulý týden dostala kauza nového žalobce. Toho se ale poslanci nedočkali. O největší rozruch se však postaral přímo Jiří Čunek. Nečekaně totiž před zákonodárci vystoupil, aby jim celou kauzu vysvětlil. Za to sklidil ostrou kritiku z řad koaličních politiků včetně premiéra.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Čunek

Jiří Čunek | Zdroj: ČTK

Opozice vyzvala Jiřího Čunka, aby odstoupil, případně aby ho premiér Mirek Topolánek odvolal, jinak vyvolá hlasování o nedůvěře vládě. Šéf lidovců ani předseda vlády se ale k ničemu takovému zatím nechystají. Příští týden se proto bude o osudu druhé Topolánkovy vlády hlasovat.

"Schůze bude s konečnou platností svolána na středu, to je 20. června, v devět hodin," potvrdil předseda sněmovny Miloslav Vlček (ČSSD). Způsob, kterým se koalice k jednání postavila, podle něj sociální demokraty utvrdil v tom, že Čunkova kauza je zmanipulována.

O Čunkově odvolání znovu začali mluvit nejen někteří poslanci zelených, ale teď už i ODS, například Vlastimil Tlustý. Vicepremiér totiž koaliční partnery popudil tím, že se sám začal před poslanci hájit. Zopakoval, že aféra vznikla pouze kvůli osobnímu sporu, který měl se svou bývalou sekretářkou Marcelou Urbanovou.

"Jsem přesvědčen, že kdybych se nestal senátorem, žádné trestní oznámení by po pěti letech, kdy se čin měl stát, nebylo, ani by nemohlo eskalovat," řekl Čunek. Detailně přitom popisoval různé spory, které s Urbanovou vedl.

Premiér Topolánek v reakci na jeho slova prohlásil, že teprve teď se Čunkova aféra zpolitizovala, a došlo tak k výraznému nátlaku na státní zastupitelství, což Topolánek považuje za velmi nešťastné. Přesto ale šéfa lidovců z vlády neodvolá.

Podle šéfky klubu zelených Kateřiny Jacques bylo toto vystoupení zbytečné a velmi nešťastné. "Plénum Poslanecké sněmovny není trestním tribunálem a neměla se tam tato debata vůbec odehrávat," podotkla Jacques.

Na postavení Jiřího Čunka v KDU-ČSL se nic nemění. Tak se dá pochopit závěr celostátní konference strany. Její účastníci o dnešním kontroverzním vystoupení svého předsedy ve sněmovně nejednali. Sám Čunek ale svým spolustraníkům řekl, že tento svůj projev "nepovažuje za šťastný".

Čunek čelí již několik měsíců podezření z přijetí úplatku. Nejvyšší státní zastupitelství (NSZ) případ minulý týden odebralo přerovskému žalobci Radimu Obstovi a přidělilo ho státnímu zástupci z Jihlavy. Vyměnil se i hlavní vyšetřovatel. Důvodem byla podle nejvyšší státní zástupkyně Renaty Vesecké procesní chyba, ale i nestandardní postup vyšetřovatele. Opozice tvrdí, že za tím byla politická objednávka.

Sociální demokracie má ve sněmovně dost sil na to, aby hlasování o nedůvěře vyvolala, zdaleka ale nemůže sama vládě nedůvěru vyslovit. K tomu je třeba získat ve dvousetčlenné dolní komoře aspoň 101 hlasů, ale ČSSD jich má jen 72. I kdyby pro nedůvěru hlasovalo také 26 komunistů a dva bývalí sociální demokraté Miloš Melčák a Michal Pohanka, stále by k pádu vlády chyběl aspoň jeden hlas. Pohanka už navíc oznámil, že návrh na vyslovení nedůvěry nepodpoří.

Veronika Malá, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme