Útočník z Bělehradské ulice se doznal, motivem byla msta, informovali policisté

Šestašedesátiletý Jiří D. podezřelý mimo jiné z vraždy zaměstnankyně úřadu práce v Praze se doznal. Motivem měla být msta za údajná příkoří. O posunu v případu informoval ve středu odpoledne mluvčí pražských policistů Jan Daněk. Policisté budou žádat o vzetí podezřelého do vazby. Z výslechu muže totiž vyplývá, že chtěl v páchání závažných zločinů pokračovat.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 14:22 30. 6. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zbraň, která se našla v batohu zadrženého muže Jiřího D. | Zdroj: Policie České republiky

Policisté uvedli, že muž s kriminalisty spolupracuje, své činy popsal a přiznal se k nim. Motivem byla podle nich pravděpodobně msta za příkoří, která mu měla být v minulosti údajně způsobena.

Od sporů s firmou a úřadem práce až ke střelbě na Vinohradech. ‚Přeskočilo mu,‘ říká bratr Jiřího D.

Číst článek

„Kriminalisté zjistili, že v roce 2016 podezřelý písemně urážel a vyhrožoval poškozené pracovnici úřadu práce, jelikož si v minulosti podal žádost o podporu v nezaměstnanosti, která mu byla zamítnuta. Tato písemná výhrůžka byla kvalifikována jako přestupek proti občanskému soužití a oznámena správnímu orgánu úřadu městské části Praha 2,“ upřesnil mluvčí pražských policistů Jan Daněk.

Svůj hněv chtěl podle policie obrátit ještě proti dalším lidem, se kterými měl v posledních letech spory.

„Jednalo se jak o rodinné příslušníky, úředníky různých institucích, bývalé kolegy ze zaměstnání, zaměstnavatele, tak i pracovníky orgánů činných v trestním řízení. V podstatě se dá říci, že měl spory s každým, s kým přišel do styku, a tento okruh osob byl veliký,“ popsal Daněk. Profil Jiřího D. popsaný od sporů s firmou a úřadem práce až ke střelbě na Vinohradech najdete zde.

Po střelbě na úřadu práce v Bělehradské ulici vypátrali policisté útočníka, který z místa utekl, do několika hodin. Dopadli ho odpoledne v centru hlavního města v Palackého ulici, měl u sebe nelegálně drženou zbraň.

V jeho autě zaparkovaném v Neklanově ulici pod Vyšehradem pak v noci na středu našli podomácku vyrobenou zbraň typu brokovnice. „S největší pravděpodobností byla schopna střelby, ale to bude muset ještě potvrdit nebo vyvrátit balistik,“ doplnil policejní mluvčí. Nástražný výbušný systém pyrotechnik neobjevil.

Když totiž policisté hledali v sobotu Jiřího D. v jeho bytě v pražské Libni, jeden z nich se zranil, protože uvnitř byl na dveřích nainstalovaný nástražný střelný systém.

Neměl sofistikovaně naplánovaný útěk. Improvizoval, myslí si policejní psycholog o útočníkovi z Prahy

Číst článek

„Na základě jak balistického zkoumání, tak výpovědi podezřelého byl tento skutek překvalifikován na trestný čin vražda ve stadiu pokusu. Podle předběžných zjištění byl v bytě umístěn nástražný střelný systém, který by mohl způsobit smrt osobě, která otevře dveře od jedné z místností,“ přiblížil ve středu Daněk.

Zraněný policista se podle něj zotavuje a ještě tento týden by měl nastoupit zpět do služby.

Policisté předpokládají, že muže obviní z několika trestných činů včetně vraždy, za kterou hrozí až výjimečný trest. Chtějí také navrhnout vypracování posudku k jeho psychickému stavu. Časovou osu k případu den po dni jsme popsali zde.

ako Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme