Jiří Dienstbier by chtěl jako senátor pokračovat v projektech svého otce

Jiří Dienstbier mladší se bude 18. a 19. března ucházet o senátní křeslo po zemřelém otci. Výkonný výbor středočeských sociálních demokratů ho vybral z pěti kandidátů s předpokladem, že dokáže ČSSD udržet většinu v Senátu. Úmrtím Jiřího Dienstbiera staršího jí totiž k nadpoloviční většině chybí jeden hlas.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Dienstbier mladší | Foto: Alžběta Švarcová

Předseda středočeské buňky strany Richard Dolejš věří, že Dienstbier mladší uspěje: „Jsem rád, že se krajský výkonný výbor takto rozhodl, protože Jiří Dienstbier má šanci uhájit pro sociální demokracii mandát v tomto obvodu. Je to kandidát, který je pro sociální demokracii schopen znovu získat většinu v senátu.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O svých plánech mluvil na Rádiu Česko Jiří Dienstbier mladší

Kladenský primátor Dan Jiránek z ODS, který se o uvolněné křeslo v Senátu rovněž uchází, označil Dienstbiera za těžkého a důstojného soupeře. Jiří Dienstbier se o své kandidatuře vyjádřil i pro Rádio Česko.

Koho považujete za svého nejtěžšího soupeře vy?

Respektuji všechny soupeře. Budu se spíše soustředit na svojí vlastní kampaň, na své nasazení, abych získal pro sociální demokracii mandát, který by nám zajistil většinu v senátu. Nechci hodnotit své soupeře, voliči rozhodnou, kdo uspěje.

Primátor Dan Jiránek míní, že se pokusíte přenést do předvolební kampaně některá pražská témata. Je to tak?

Nemyslím si, že bych nějak celkově přenášel pražská témata do senátní kampaně. Ono to ani nelze, protože jde o kampaň do senátu. Senát je jedna z parlamentních komor a rozhodují se tam úplně jiné věci.

Ale samozřejmě základních principů, podle kterých by měla politika fungovat, se držím stále. Jde o důvěryhodnost, otevřenost a transparentnost politiky.

V Praze jste zdůrazňoval témata jako je ochrana zeleně před zájmy developerů, či kvalitní veřejnou dopravu. Co z toho se promítne do vaší senátní kampaně?

Doprava je určitě významným tématem a Kladensko má mnoho společných problémů s Prahou a doprava je jedním z nich. Mimo jiné i proto, že řada lidí z tohoto regionu jezdí do Prahy pracovat.

Váš kladenský soupeř Zdeněk Syblík řekl, že budete muset lobbovat a získávat peníze a další podporu pro obce v regionu, ale že přitom region neznáte. Kolik procent senátorova času by podle Vás mělo zabrat shánění peněz pro region?

Z hlediska náplně, která je senátorům dána Ústavou, tak v podstatě vůbec žádný. Je to hodně dáno nepochopením role senátu. Je to jedna z parlamentních komor a parlament schvaluje především zákony, legislativu, nastavuje obecná pravidla.

Ale samozřejmě i senátoři mohou obcím ve svém regionu pomáhat s celou řadou problémů. Jde ale spíše o neformální část jejich činnosti. V naší politické realitě je to součást práce senátorů a já samozřejmě počítám s tím, že bych v případě svého úspěchu obce ve svém volebním obvodu podporoval, pomáhal jim.

Ve svých vyjádřeních k senátní kandidatuře jste mluvil také o tom, že byste se zčásti opřel o tým, se kterým pracoval váš otec. V čem konkrétně?

Jednak v kampani, protože můj otec měl se svým týmem rozjetou celou řadu projektů, řadu výborných kontaktů v regionu. Ti lidé znají celou problematiku, což znamená, že mohou být velmi užiteční. Mohou pomáhat s kampaní a potom samozřejmě v případě úspěchu i s mou činností v senátu.

Ve sněmovních průzkumech ODS dotahuje ČSSD, od listopadu jste coby sociální demokraté ztratili 4 procenta hlasů. Jak byste chtěl představit ČSSD v Senátu?

Svoji kandidaturu chápu jako stranickou. Hlavním cílem je získat zpět většinu v senátu. Tuto většinu chceme využívat k prosazování našich alternativních představ, protože v poslanecké sněmovně má vládní koalice výraznou většinu. Jde o sociální politiku, která bude hájit moderní pojetí sociálního státu, jehož podstatnou součástí jsou kvalitní veřejné služby, ať už jde o zdravotnictví, školství, důchodové zabezpečení. Znamená to například bránění tomu, aby byly z důchodového systému vyváděny peníze finančním skupinám do soukromých fondů. Chceme zachovat garance, že lidé i ve stáří budou za své peníze, které si odváděli, dostávat důstojné zabezpečení. Kvalitní školství, dostupné zdravotnictví ve slušném standardu.

Martina Mašková, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme