Jiří Dienstbier se stal oficiálním kandidátem ČSSD na prezidenta

Ústřední výbor České strany sociálně demokratické posílá do boje o prezidentský post středočeského senátora Jiřího Dienstbiera. Zvolen byl 107 hlasy, proti hlasovalo 35 členů Ústředního výkonného výboru ČSSD. Mezi nimi jsou ti, kteří se domnívají, že Dienstbier není dostatečně silným a známým kandidátem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Dienstbier mladší získal senátorské křeslo po svém otci | Zdroj: ČTK

Protikandidáta Dienstbier neměl, v diskusi před volbou nicméně zaznívalo jméno někdejšího premiéra a šéfa ČSSD Miloše Zemana.

O novém prezidentovi budou lidé rozhodovat přímo, pravděpodobně na počátku příštího roku. Přesný termín není ještě znám.V zákoně o přímé volbě prezidenta se navrhuje padesátimilionová hranice pro prezidentskou kampaň. Jiří Dienstbier předpokládá, že jeho kampaň bude skromnější.

„Předpokládám, že co se financování týče, bude určitá podpora ze strany sociální demokracie. Druhým zdrojem by mohly být drobné příspěvky od lidí, kteří mně podpoří, kteří chtějí podpořit ty hodnoty, se kterými budu do prezidentské kampaně vstupovat,“ uvedl Dienstbier, který by rád jako prezident pomáhal vytvářet rozumný sociální stát a chce Česko pozitivně prezentovat v Evropě.

„Témata, kterým bych se chtěl v kampani věnovat, jsou především demokratická obnova našeho společenského a politického systému, který je dnes v krizi, větší zapojování lidí například prostřednictvím prvků přímé demokracie, prostředí, které je bez klientelistických a korupčních vazeb,“ řekl Dienstbier.

Vedení ČSSD chce rezignaci středočeského výboru strany kvůli kauze Rath

Číst článek

Podle předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky nicméně není cílem strany, aby se prezidentem stal za každou cenu sociální demokrat.

„Naším primárním cílem jako sociálních demokratů je nabídnout lidem další alternativu pro přímou volbu prezidenta republiky. My si velmi přejeme, aby se ta diskuze odehrávala také o hodnotách, které sdílíme my jako sociální demokraté, o hodnotách spravedlnosti, svobody, solidarity. A jestliže by se této diskuze kandidátů na příštího prezidenta nezúčastnil kandidát sociální demokracie, pak by ta prezidentská volba vlastně ani nebyla plnohodnotná,“ vysvětlil.

Širší vedení ČSSD se také znovu vrátilo ke korupční kauze Davida Ratha. Ústřední výkonný výbor vyzval bývalého hejtmana ke složení poslaneckého mandátu.

Jan Piroch, Petr Sehnoutka, krw Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme