Spor Fajta se Staňkem se posunul do další fáze. Policisté začali exšéfa Národní galerie prověřovat

Policie začala prověřovat případ bývalého ředitele Národní galerie Praha Jiřího Fajta, na kterého loni v dubnu podal trestní oznámení někdejší ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD). Zahájila úkony trestního řízení pro podezření na porušení povinnosti při správě cizího majetku, uvedl v pondělí mluvčí pražského městského státního zastupitelství Aleš Cimbala.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ředitel Národní galerie Jiří Fajt | Foto: Filip Jandourek

Staněk podal podle svého dřívějšího vyjádření na Fajta trestní oznámení kvůli autorské smlouvě na 1,2 milionu korun či kvůli dlouhodobým nájemním smlouvám uzavíraným Národní galerií.

Národní galerii by klidně mohli řídit dva lidé, uvažuje dočasná ředitelka Nedoma

Číst článek

Na státní zastupitelství se obrátil také v případě bývalého ředitele Muzea umění Olomouc Michala Soukupa, protože podle něj v souvislosti s přípravou stavby Středoevropského fóra v Olomouci nakoupil předražené pozemky. Oba muže s odkazem na chyby v hospodaření odvolal.

„Došlo k zahájení úkonů trestního řízení, které mají směřovat k objasnění a prověření skutečností nasvědčujících tomu, že byl spáchán trestný čin porušení povinnosti při správě cizího majetku,“ prohlásil Cimbala. Trestní oznámení na Soukupa a jeho předchůdce Pavla Zatloukala policisté na podzim minulého roku odložili.

Soud zamítl žalobu Fajta na neplatnost své výpovědi. Právník exředitele Národní galerie doporučil odvolání

Číst článek

Autorská smlouva z konce roku 2018 se týkala šesti výstavních projektů, podle někdejšího ministra ji podepsala Fajtova podřízená, která může podepisovat jen smlouvy do půl milionu Kč. Podání podle Staňka předcházela kontrola ze strany ministerstva.

Fajt v minulosti uvedl, že považuje své odvolání za politický krok a důvody pokládá za zástupné. Autorská smlouva, podle níž se odvádí honorář za vytvořené autorské dílo, třeba výstavu nebo knihu, je podle Fajta standardním nástrojem.

Postihovala mimo jiné projekty Národní galerie k loňským výročím a Fajt byl kurátorem některých z nich. Autorská smlouva podle něj byla uzavřena proto, že jako generální ředitel má smlouvu manažerskou, podle níž je odměněn za vedení instituce, která ale nepostihuje autorské činnosti.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme