Propuštění Jiřího Fajta v nás vyvolává hrůzu, píšou ředitelé světových galerií a muzeí Babišovi

Premiéru Andreji Babišovi přišel na Úřad vlády dopis od dvanácti představitelů světových výtvarných institucí. Postavili se v něm za odvolaného ředitele Národní galerie Jiřího Fajta a vyjádřili „hrůzu“ nad krokem ministra kultury Antonína Staňka (ČSSD). Pod dopisem jsou podepsáni například ředitelé londýnského Tate Britain či Metropolitního muzea umění v New Yorku.

Praha (Aktualizováno: 19:38 19. 4. 2019) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ředitel Národní galerie Jiří Fajt

Jiřího Fajta odvolal na základě veřejnosprávní kontroly ve čtvrtek ministr kultury Antonín Staněk | Zdroj: Fotobanka Profimedia

„Muzea níže podepsaná se dlouho těšila výtečným vztahům a intenzivní spolupráci s Národní galerií, které inicioval Jiří Fajt a dále je rozvíjel svou expertizou,“ stojí v dopise, o němž informoval server Aktuálně.cz.

Ředitelé výtvarných institucí oceňují Fajtovu vědeckou odbornost a jeho dobré komunikační schopnosti. Podle nich odvolaný ředitel také otevřel Národní galerii širší veřejnosti, ztrojnásobil návštěvnost a podařilo se mu zrealizovat výstavy významných autorů, jako jsou Aj Wej-wej, František Kupka či Josef Koudelka.

VIDEO: Ministr Staněk odvolal šéfa Národní galerie Fajta, podal na něj dvě trestní oznámení

Číst článek

„Propuštění Jiřího Fajta bylo jeho kolegy ve světě přijato s velkým rozhořčením. Pan Fajt má širokou mezinárodní síť, která ho oceňuje a podporuje. Tímto dopisem bychom chtěli vyjádřit náš údiv a hrůzu nad propuštěním Jiřího Fajta,“ píše se v závěru dopisu.

Mezi signatáři je například ředitelka londýnských muzeí Tate Maria Balshawová, šéf Metropolitního muzea umění v New Yorku Max Hollein či Sabine Haagová z Kunsthistorického muzea ve Vídni.

Premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš napsal České televizi, že dopis nemá. „Odvolání ředitěle NG je rozhodnutí (ministra Antonína Staňka) a kompetence, takže důvody musí obhájit jenom on,“ uvedl.

Ministr Staněk ke kritice řekl, že Fajt opakovaně porušoval zákon, předpisy a nedbal na výtky, a dodal, že Fajtovo odvolání nenaruší práci Národní galerie. Jiří Fajt se k dopisu zatím nevyjádřil.

SMS premiéra Andreje Babiše (ANO) pro Českou televizi | Zdroj: Repro Česká televize

Podle serveru Aktuálně.cz je taková solidarita zahraničních institucí s ředitelem Národní galerie neobvyklým činem. Odchody Fajtových předchůdců Milana Knížáka či Vladimíra Rösela takové reakce nevyvolaly.

Jiřího Fajta odvolal na základě veřejnosprávní kontroly ve čtvrtek ministr kultury Antonín Staněk. Zároveň na něj podal trestní oznámení kvůli podezřelým smlouvám. Fajt svůj konec ve funkci označil za politický krok.

Místo Fajta má do čela Národní galerie nastoupit Ivan Morávek, někdejší ekonomický náměstek Národní knihovny či šéf potravinářské firmy Penam.

jak, sol Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme