Policie odložila trestní oznámení na exředitele Národní galerie. ‚Mé odvolání bylo účelové,‘ říká Fajt

Policie odložila dvě trestní oznámení na bývalého ředitele Národní galerie Praha Jiřího Fajta. Potvrdilo to ministerstvo kultury. Trestní oznámení podal bývalý ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD) poté, co loni na konci dubna odvolal Fajta z čela národní galerie. Podle Staňka to bylo kvůli údajným hospodářským pochybením. To ale Fajt odmítá. Podle současného šéfa resortu Lubomíra Zaorálka z ČSSD bylo trestní oznámení zřejmě neadekvátní.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ředitel Národní galerie Jiří Fajt

Bývalý ředitel Národní galerie Jiří Fajt. | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Exministr Staněk loni na jaře odvolal kromě Fajta také ředitele Muzea umění Olomouc Michala Soukupa. Odvolání pak vedlo k prostestům a následnému odchodu Staňka z funkce ministra kultury. Ten podal demisi na konci května, prezident Miloš Zeman ji ale přijal až na konci července.

Spor Fajta se Staňkem se posunul do další fáze. Policisté začali exšéfa Národní galerie prověřovat

Číst článek

„Informaci, že trestní oznámení na pana Fajta byla odložena, jsme dostali. Podání trestního oznámení od předchozího ministra Staňka bylo stejně jako v případě Muzea umění v Olomouci zřejmě neadekvátní. Mrzí mě, jak se to celé odehrálo," uvedl v pondělí Staňkův nástupce Lubomír Zaorálek (ČSSD).

„Oficiální důvody ministra Staňka pro moje okamžité odvolání z funkce generálního ředitele NGP byly účelové, vykonstruované a zásadně nepravdivé a jsem rád, že k témuž nyní došla po zevrubném prošetření i Policie ČR,“ řekl Fajt.

„Poslední rok nepatřil zrovna k nejšťastnějším obdobím mého života. Totéž jistě bude platit pro Národní galerii. Můj vyhazov totiž z hodiny na hodinu zastavil usilovnou práci na projektu ‚nové Národní galerie‘, kterou jsme se za podpory mnoha externích partnerů a podporovatelů snažili s mými kolegy po dlouhých letech stagnace a provincionalismu oživit a přivést mezi úspěšná evropská muzea umění,“ uvedl bývalý ředitel. Po jeho odvolání se za něj postavila padesátka ředitelů z muzeí celého světa i desetitisícová petice v ČR za Staňkův odchod.

Národní galerii by klidně mohli řídit dva lidé, uvažuje dočasná ředitelka Nedoma

Číst článek

Staněk ještě s dalšími kontroverzními kroky, které učinil těsně před svým odchodem, vypsal na obě místa konkurzy. Zaorálek oba zrušil. Staněk podal trestní oznámení i na Soukupa a jeho předchůdce Pavla Zatloukala. Policie je odložila už loni v listopadu.

U Fajta i Soukupa Staněk kritizoval údajná významná pochybení v hospodářské činnosti institucí, které spravovali. U Fajta zejména autorskou smlouvu na více než milion korun, které si tehdejší ředitel vyplatil za kurátorskou práci na výstavách a expozicích. Ředitele NGP Fajta odvolal s odkazem na kontroly v galerii, které však ve chvíli, kdy oznamoval, že Fajt skončil, stále trvaly.

Podle dřívějšího vyjádření Fajtova advokáta Františka Vyskočila se veškeré důvody pro odvolání buď opírají o nepravdy, nebo „pravdivý skutkový základ komolí a vyvozují z něj nedovolené hodnotové soudy“.

„Následkem takového jednání je hrubý zásah do cti klienta (Fajta), znevážení jeho jména a profesní reputace,“ uvedl Vyskočil v dopise, který po Fajtovu odvolání zaslal ministerstvu a požadoval omluvu.

Andrea Kubová, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme