Stát se omluvil bývalému řediteli Národní galerie Fajtovi za odvolání z funkce, které způsobil Staněk

Stát se prostřednictvím ministerstva kultury omluvil historikovi umění Jiřímu Fajtovi za jeho odvolání z funkce ředitele Národní galerie Praha. Text omluvy zveřejnilo v úterý ministerstvo kultury na svém webu.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Fajt | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Fajta zbavil funkce před rokem exministr kultury Antonín Staněk (ČSSD). Ministerstvo v úterý uvedlo, že Staněk jako důvody Fajtova odvolání uvedl informace, které neměly oporu ve skutkovém stavu věci. „Ministerstvo kultury České republiky se tímto Jiřímu Fajtovi za svá výše uvedená rozhodnutí učiněná tehdejším ministrem kultury omlouvá,“ píše úřad.

Policie odložila trestní oznámení na exředitele Národní galerie. ‚Mé odvolání bylo účelové,‘ říká Fajt

Číst článek

Staněk svůj krok zdůvodnil údajnými hospodářskými pochybeními tehdejšího ředitele Národní galerie Praha (NGP). Fajt obvinění opakovaně odmítal, postavily se za něj desítky ředitelů zahraničních muzeí a tisíce lidí v tuzemské petici.

„Policie České republiky po provedení všech potřebných šetření odložila obě trestní oznámení podaná Ministerstvem kultury České republiky z rozhodnutí tehdejšího ministra kultury v souvislosti s odvoláním pana Jiřího Fajta z funkce generálního ředitele Národní galerie Praha jako nedůvodná. Ministerstvo kultury České republiky uznává, že tím byla způsobena újma na profesní a osobní pověsti a cti pana Jiřího Fajta, jakož i na jeho dobrém jménu,“ uvedlo v úterý ministerstvo.

Policie odložila stíhání

Staněk v úterý řekl, že zatím nezná zdůvodnění, proč bylo trestní oznámení odloženo. „Proto nemohu věc komentovat. Podání bylo učiněno na základě rozsáhlé kontroly ministerských úředníků, podnětu Transparency International a bylo vypracováno legislativci ministerstva kultury. Proto je pro mě postup ministerstva překvapivý. Chci se seznámit s podklady, abych se mohl rozhodnout, jak postupovat dál,“ uvedl Staněk.

Nepřísluší mi hodnotit práci policie. O vině a trestu rozhoduje soud ne média. Odložení věci neznamená překážku věci rozhodnuté a trestní stíhání lze v budoucnu kdykoli v průběhu promlčecí lhůty zahájit. Odložení věci je oproti zastavevení trestniho stíhání Pyrhovo vítězství.

21:55 – 04. 05. 2020

3

Ministerstvo kultury v pondělí potvrdilo, že obdrželo od policie informaci o odložení dvou trestních oznámení, které Staněk na Fajta podal. Spolu s ředitelem Národní galerie Praha loni v dubnu odvolal také ředitele Muzea umění Olomouc Michala Soukupa a také na něj a jeho předchůdce Pavla Zatloukala podal trestní oznámení. Olomoucké odborníky vinil také z hospodářských pochybení, i Soukupův tehdejší konec vyvolal velkou nevoli v odborných kruzích. Trestní oznámení na Soukupa a Zatloukala odložila policie již loni v listopadu.

Na místa obou odvolaných ředitelů Staněk před svým odchodem z ministerstva vypsal konkurzy, jeho nástupce Lubomír Zaorálek (ČSSD) je záhy zrušil. NGP má od loňského září druhého dočasného šéfa, Zaorálek zřídil Garanční radu NGP a v polovině letošního dubna vypsal nové výběrové řízení. Jiří Fajt od svého odchodu z NGP působí převážně v zahraničí.

„Poslední rok nepatřil zrovna k nejšťastnějším obdobím mého života. Totéž jistě bude platit pro Národní galerii. Můj vyhazov totiž z hodiny na hodinu zastavil usilovnou práci na projektu „nové Národní galerie“, kterou jsme se za podpory mnoha externích partnerů a podporovatelů snažili s mými kolegy po dlouhých letech stagnace a provincionalismu oživit a přivést mezi úspěšná evropská muzea umění,“ uvedl v pondělí Fajt.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme