Jiřičná, Koudelka, Hřebejk. Umělci a zástupci kulturních institucí požadují konec ministra Staňka

Zástupci kulturních institucí a umělci adresovali premiérovi Andreji Babišovi (ANO) a předsedovi sociální demokracie Janu Hamáčkovi petici za odvolání ministra kultury Antonína Staňka (ČSSD). Důvodem je odvolání ředitele Národní galerie Praha Jiřího Fajta a ředitele Muzea umění Olomouc Michala Soukupa.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr kultury Antonín Staněk | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Petenti, mezi nimiž jsou architektka Eva Jiřičná, fotograf Josef Koudelka, režiséři Jan Hřebejk či Olga Sommerová, šéf činohry Národního divadla Daniel Špinar či politik Karel Schwarzenberg, se Staňkovými důvody odvolání nesouhlasí.

Způsob odvolání a jeho načasování podle nich připomíná praxi normalizačního období před rokem 1989. Ministr své rozhodnutí zdůvodnil ztrátou důvěry a údajnými hospodářskými a manažerskými pochybeními.

Propuštění Jiřího Fajta v nás vyvolává hrůzu, píšou ředitelé světových galerií a muzeí Babišovi

Číst článek

Staněk je na několikadenní návštěvě Číny s prezidentem Milošem Zemanem, jeho vyjádření tlumočila mluvčí MK Martha Häckl.

„Lidsky rozumím vzbuzeným emocím umělců, ale mrzí mě, že namísto věcného a kritického pochopení důvodů odvolání obou ředitelů převládá iracionální atmosféra a záměrné strašení v podobě ohrožení české kultury. Nic takového se nekoná,“ uvedl Staněk

Autoři petice v ní uvádějí, že Fajtovi se navzdory dlouhotrvajícímu podfinancování činnosti NGP během relativně krátkého období podařilo probudit do té doby spící instituci.

„Pod jeho vedením došlo k významným pozitivním změnám, které přivítala odborná i laická veřejnost. Násobně stoupla návštěvnost a svým výstavním programem se Národní galerie Praha zařadila mezi prestižní evropské výstavní instituce,“ píší autoři.

Ohrožení budoucích projektů

Dva předchozí ministři kultury Daniel Herman a Ilja Šmíd neshledali v činnosti a hospodaření Národní galerie ani Muzea umění Olomouc žádná vážná pochybení, která by vyžadovala jakákoli opatření či zásah ze strany MK.

„Je nesporné, že v současné chvíli je ohrožena kontinuita výstavních projektů a významných zahraničních spoluprací Národní galerie a také finanční podpora ze strany partnerů a sponzorů, pro něž byla kredibilita této instituce zaručena právě profesionalitou a odborností Jiřího Fajta,“ napsali Babišovi.

Ministr kultury Staněk: Fajta jsem musel odvolat, s prezidentem o personálních otázkách nemluvím

Číst článek

Ohrožena je podle nich i plánovaná rekonstrukce Veletržního paláce a vypsání mezinárodní architektonické soutěže, stejně jako budoucí spolupráce s Centre Pompidou v Paříži. Oba projekty Babiš v minulosti několikrát zaštítil.

Zásadním způsobem ministr podle autorů petice také poškodil dobré jméno a mezinárodní program Muzea umění Olomouc, když pro odvolání jeho ředitele Michala Soukupa použil zkreslené a zavádějící argumenty. Za odvoláním ředitelů vidí buď politické zadání či Staňkovu nekompetenci, případně obojí.

„Právní důvody u Národní galerie Praha jsou již od včerejška uvedeny v dokumentu na webu. Důvody u Muzea umění Olomouc budou uveřejněny v nejbližších hodinách tamtéž,“ napsal Staněk a dodal, že je připraven signatářům petice vysvětlit důvody odvolání obou ředitelů osobně. Na oba uvolněné posty Staněk slibuje „v krátké době“ vyhlásit výběrové řízení.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme