Faltýnkův syn se stal zastupitelem Brna, na postu vystřídal ministra školství Plagu

Jiří Faltýnek z ANO, syn druhého muže hnutí Jaroslava Faltýnka, je od úterý novým zastupitelem Brna. Nahradil ministra školství Roberta Plagu, který skončil kvůli funkci ve vládě. Mandátu se vzdal i poslanec Stanislav Juránek z KDU-ČSL a automaticky přestal být předsedou finančního výboru. Mandát získal jeho stranický kolega Jakub Hruška, který se stal zároveň předsedou zmíněného výboru. Juránek je ještě zastupitelem na kraji.

Brno (Aktualizováno: 10:55 30. 1. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Faltýnek (ANO) | Foto: Kristýna Guryčová | Zdroj: Český rozhlas

Čtyřiatřicetiletý Jiří Faltýnek je ekonom, zabývá se oceňováním podniků. Do loňského listopadu působil v brněnské firmě Kreston A&CE, nyní oceňuje podniky jako OSVČ.

Dříve byl i v představenstvu brněnských tepláren, nyní působí v dozorčí radě. „Získání mandátu beru pragmaticky. Byl jsem jako první pod čarou a je to jen na pár měsíců. Budu se držet volebního programu hnutí ANO," řekl Faltýnek s ohledem na komunální volby letos na podzim.

Někdejší vysokoškolský pedagog Robert Plaga byl na kandidátce hnutí ANO v Brně v komunálních volbách před čtyřmi lety. Mandát získal, vzdal se ho ale letos v lednu poté, co se stal ministrem školství.

Moje angažmá je záležitostí Brna, nikoli Babiše, říká syn místopředsedy hnutí ANO Faltýnek

Číst článek

Jiří Faltýnek kandidoval také. Nicméně do zastupitelstva se těsně nedostal a dosud byl náhradníkem.

O mandátu pro Faltýnka se mluvilo už před dvěma lety, kdy hnutí vyloučilo tehdejšího radního Tomáše Kratochvíla kvůli nespokojenosti s jeho prací.

Kratochvíl sice rezignoval na funkci radního, ale mandátu, který by získal Faltýnek, se odmítl vzdát. Později skončil Kratochvíl u soudu, kde dostal podmíněný trest za krácení daní u své nábytkářské firmy Toka. Takzvaná podmínka jej však nenutí mandát složit.

Juránek byl prvním jihomoravským hejtmanem a vládl dvě volební období. Poté se stal senátorem, předloni však senátorský post neobhájil.

Díky preferenčním hlasům se dostal z nevolitelné pozice do zastupitelstva Brna, kde později získal funkci předsedy finančního výboru. Složením mandátu o obě funkce přišel. V krajském zastupitelstvu nadále zůstává.

Juránka v čele finančního výboru Magistrátu města Brna nahradil Jakub Hruška z KDU-ČSL. Hruška působí v zastupitelstvu městské části Brno-Kohoutovice.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme