Jiří Hodač rezignoval, stávka pokračuje.

Jiří Hodač rezignoval ze zdravotních důvodů na funkci generálního ředitele České televize. Oznámila to Věra Valterová, kterou pověřil řízením České televize v době své nemoci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tříčlenné nové vedení České televize jmenované Jiřím Hodačem zůstává ve svých funkcích. Jde o finančního ředitele Jindřicha Beznosku, ředitelku zpravodajství Janu Bobošíkovou a Věru Valterovou, která zastupovala generálního ředitele ČT v době jeho nemoci.

Hodačovi se nepodařilo stabilizovat kritický stav v této veřejnoprávní instituci. O jeho odchodu byla podle signálů z Poslanecké sněmovny už stejně rozhodnuta potřebná většina poslanců. Od svého jmenování Radou ČT byl Hodač vystaven silnému tlaku. Jeho odchod požadovali nejen vzbouření zaměstnanci, ale i obě parlamentní komory. Hodačovi se nedařilo situaci kolem ČT uklidnit, jeho kroky ve funkci naopak vyvolávaly další nesouhlasné reakce a on sám postupně ztrácel i politickou podporu. Přesto však zůstával ve vedení ČT, když jeho odvolání odmítali především členové Rady ČT, navržení ODS. Začátkem ledna Hodač utrpěl celkový kolaps a byl převezen na interní oddělení Fakultní nemocnice Motol; po čtyřech dnech byl propuštěn do domácího ošetřování.

Hodačovu rezignaci přivítal Krizový výbor České televize. Podle odborového předáka Antonína Dekoje, však k odvolání stávky zatím nedojde.

Na pražském Václavském náměstí večer podpořily desítky tisíc lidí stávkující zaměstnance. Demonstrace se ale konaly i v mnoha dalších městech, nepříklad v Českých Budějovicích, Brně, Ostravě nebo v Liberci. V Praze vystoupili operní pěvkyně Dagmar Pecková, Michael Kocáb nebo Jan Svěrák. Odboráři kritizovali vedle rady ČT i špičky ODS Václava Klause a Ivana Langra.

Odstoupení Jiřího Hodače se dostalo do popředí vysílání zahraničních sdělovacích prostředků. Největší zpravodajská televizní stanice CNN kvůli této informaci přerušila své běžné vysílání. Také rakouská veřejnoprávní televize ORF přinenesla zprávu o Hodačově odstoupení a večerních demonstracích jako první zprávu ve své hlavní zpravodajské relaci. Agentura Reuters zdůrazňuje, že Hodač odstoupil těsně před novými demonstracemi v Praze a dalších českých městech, a splnil tak vlastně předem jejich hlavní požadavek. Podle Reuters je veřejná podpora stávkujícím novinářům i dalším zaměstnancům televize projevem zklamání nad způsobem, jakým si obě nejsilnější strany v zemi rozdělují moc. Agentura AFP k tomu ale poznamenává, že i když Hodač resignoval, konflikt zůstává.

Naopak demonstrace namířené proti postupu stávkujících redaktorů byly v Praze na Kavčích Horách a v Ústí nad Labem. Obou se účastnilo několik stovek lidí. V Praze ji uspořádal přípravný výbor sdružení Krotitelé duchů zákonů. Název vzešel jako reakce na výrok prezidenta Václava Havla, podle něhož byl ředitel ČT Jiří Hodač zvolen v souladu s literou zákona, ale proti jeho duchu.

Zítra se budou situací v ČT zabývat obě komory parlamentu. Poslanecká sněmovna má ve stavu legislativní nouze projednat vládní návrh zákona o ČT. Všeobecně se očekává, že poslanci podruhé konstatují, že ČT neplní funkce ze zákona a tím bude možné odvolat její radu. Senátory zase čeká historicky první veřejné slyšení. Debaty o veřejnoprávní televizi by se mělo kromě zákonodárců zúčastnit přes dvacet osobností a expertů naší i mezinárodní mediální scény, je veřejnoprávní televize. Jako předkladatel nové normy o České televizi měl na slyšení vystoupit i ministr kultury Pavel Dostál. Ten ale kvůli jednání ve sněmovně nebude a zastoupí ho jeho náměstkyně Alexandra Vünschová. Veřejného slyšení se v horní komoře parlamentu zúčastní i generální ředitel Českého rozhlasu Václav Kasík a také dva členové Rady Českého rozhlasu, Lenka Procházková a Michal Pavlata.

Milan Kopp, Petr Doležel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme