Jiří Horký bez soudcovské funkce

Kárný senát Vrchního soudu dnes zbavil soudce pražského městského soudu Jiřího Horkého funkce. Vyhověl tak návrhu bývalého mistra spravedlnosti Otakara Motejla, který Horkého už letos v srpnu postavil mimo službu. Kárný senát Vrchního soudu uznal Horkého vinným ze dvou deliktů, které jsou v rozporu se soudcovskou etikou. Podle něj existuje dostatek důkazů o tom, že Horký sepsal protokol o neveřejném soudním jednání, které se ve skutečnosti vůbec nekonalo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Za prokázané uznal kárný senát i obvinění, že Horký vulgárními výrazy urážel ještě před dalšími lidmi svoji kolegyni. Tímto chováním podle členů kárného senátu vážně porušil soudcovské služební povinnosti a veřejně znevážil důstojnost soudcovské profese. Proti tomuto rozhodnutí se kárně potrestaný soudce ještě může odvolat k Nejvyššímu soudu. Horký se ale zatím nerozhodl, zda této možnosti využije. Novinářům sdělil, že se rozhodne až poté, co obdrží písemný text soudního rozhodnutí.

Kárný senát se Horkým zabýval na základě stížnosti vedení městského soudu, ke které se Motejl připojil s návrhem na Horkého odvolání. Předseda Městského soudu v Praze Jan Sváček si na Horkého stěžoval, že se dopustil celkem tří deliktů, které jsou v rozporu se soudcovskou etikou.

Milan Kopp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme