Od medaile k problémům s posudky a podezření z plagiátorství. Právníka Jelínka řeší etická komise

Prezident Miloš Zeman ho loni vyznamenal. Pak se ale jméno odborníka na trestní právo Jiřího Jelínka spojilo s kauzou exsoudce Zdeňka Sováka a věci nabraly rychlý spád. V červnu skončil v čele katedry a řeší se jeho posudky ve prospěch obžalovaných. Těmi se nyní zabývá etická komise Univerzity Karlovy. Její členové si navíc v dalších dnech posvítí na další problém známého právníka - podezření z plagiátorství.

Původní zpráva Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Právník Jiří Jelínek

Právník Jiří Jelínek | Zdroj: AK Nespala

Jeho posudek plánoval obviněný exsoudce Zdeněk Sovák podle policie využít při ohýbání rozsudku ve prospěch nepravomocně odsouzené stavební firmy Metrostav. Místo toho ale Sováka zadrželi kriminalisté a jméno vyznamenaného právníka Jiřího Jelínka se objevilo v policejním spise.

Nelze vůbec akceptovat

V minulosti psal Jiří Jelínek odborná stanoviska například ve prospěch obžalovaných v kauze neoprávněně udělených licencí solárním elektrárnám na Chomutovsku. Vrchní soud v Olomouci je ale shodil ze stolu.

„Tyto analýzy, které ani v konečném důsledku k důkazu odvolacím soudem nebyly prováděny, jsou zcela irelevantní, a jak již bylo výše v obecné pasáži týkající se návrhů na doplnění dokazování uvedeno, nelze takové podklady k důkazu vůbec akceptovat,“ argumentoval Vrchní soud v Olomouci ve verdiktu, který má server iROZHLAS.cz k dispozici.

Vzápětí se začala řešit další stanoviska, která odborník na trestní právo Jelínek sepsal. Jedno, jak přiznal serveru iROZHLAS.cz, vypracoval pro Metrostav už loni v lednu. Další poskytl například v případu neoprávněně udělených licencí solárním elektrárnám na Chomutovsku nebo ve známé kauze zfalšovaných obrazů.

V čem je problém? Jelínek výstupy nepodepisoval pouze svým jménem, ale uváděl svého zaměstnavatele - Právnickou fakultu Univerzity Karlovy -, který o tom nevěděl. 

Jelínkovy posudky už se řešily na půdě katedry, teď se dostaly až na stůl univerzitní etické komise. „Podnět se týká kauzy posudků podávaných za právnickou fakultu bez jejího vědomí,“ potvrdil informaci serveru iROZHLAS.cz děkan fakulty Jan Kuklík. Konkrétnější ale být nechtěl a odkázal přímo na etickou komisi. Ta ale nechtěla podněty týkající se Jelínka komentovat, protože se podle její předsedkyně Zuzany Červinkové jedná o neveřejná jednání.

Plagiátorství?

Podle děkana Kuklíka bude ale etická komise brzy řešit další Jelínkův problém - podnět týkající se jeho údajného plagiátorství. „Ve čtvrtek se kolegium děkana rozhodlo, že děkan má podat podnět etické komisi, což se do konce týdne stane,“ řekl pro iROZHLAS.cz Kuklík. 

Dvě učebnice trestního práva

Děkan Jan Kuklík prověřuje učebnice Trestního práva hmotného a procesního. U hmotného práva vedení fakulty řeší publikace z roku 2003, 2005. V těchto vydáních se jedná o kapitoly, které napsala Alena Mužíková, Taťána Vávrová a Zdeněk Sovák. Právě tyto kapitoly nemusely být dobře označeny v novém vydání v roce 2019. V učebnici procesního práva děkan šetří verzi učebnice z roku 2001 a 2002. V těchto vydáních napsaly některé kapitoly Šárky Nováková a Antonín Růžek. Fakulta prověřuje, zda i tyto kapitoly byly správně ozdrojované v Jelínkově novém vydání z roku 2018.

Profesor trestního práva, který je autorem několika odborných učebnic a textů, čelí podezření, že některé části svých učebnic vydává za vlastní, přestože pod nimi byli ve starších vydáních publikací podepsaní jiní autoři. 

„Nechal jsem věc prověřit, s profesorem Jelínkem jsem věc řešil, vyžádal si možnost k vyjádření svého a nakladatelství, to jsem zatím neobdržel a věc jsem urgoval,” přiblížil děkan svůj postup. 

Jedná se konkrétně o učebnice Trestní právo hmotné z roku 2003 a 2005 a Trestní právo procesní z roku 2001 a 2002, které Jelínek napsal se svými kolegy. Jednotlivé kapitoly v nich psali například Alena Mužíková, Taťána Vávrová, Antonín Růžek nebo Zdeněk Sovák. Od té doby Jelínek učebnici několikrát aktualizoval. 

Problém nastal podle Kuklíka u knihy z roku 2019. V ní je jako hlavní autor podepsaný právě Jelínek, a to i v kapitolách, které jsou v některých pasážích identické s těmi, které psali v předchozích vydáních jeho bývalí kolegové. Jelínek podle děkana pozměnil pouze slovosled a  aktualizoval právní ustanovení nebo mezi převzaté odstavce doplnil své odstavce.

Spoluautor Sovák 

Jelínek podezření z opisování nechtěl komentovat. „Ne, já vám k tomu nic neřeknu, ale obraťte se na nakladatelství Leges a paní doktorku Janu Sládku Hyklovou (šéfredaktorku nakladatelství - pozn. red.),“ odbyl otázky.

‚Cílený útok, který mě má poškodit.‘ Vyznamenaný právník Jelínek odmítá roli v kauze soudce Sováka

Číst článek

„Jsou to vydavatelské záležitosti, vydávají učebnice, já vám k tomu nic neřeknu,“ reagoval na dotaz, proč rozpory nechce vysvětlit sám. 

Hyklová ale tvrdí, že firma žádná pravidla neporušila. „Předpokládám, že máme všechny licenční věci v pořádku, samozřejmě se může ukázat, že to je jinak, ale zatím si myslím, že ne,“ řekla šéfredaktorka nakladatelství. Tvrdí, že Jelínek měl souhlas od bývalých autorů, aby je ve svých knihách v roce 2019 neuváděl jako autory. „Pan Sovák je spoluautor u více knih a tam souhlas určitě máme,“ tvrdí Hyklová. 

Stíhaný soudce psal v Jelínkových knihách kapitoly týkající se vojenských trestných činů a trestných činů proti lidskosti. Sovák potvrdil, že Jelínkovi souhlas skutečně udělil. „Předem se na mě obrátil a já jsem mu podepsal plný souhlas s tím, že cokoliv jsme společně publikovali, tak on může použít,“ popsal pro iROZHLAS.cz. 

Například profesor Antonín Růžek zemřel před více než deseti lety. Některé bývalé spoluautorky se již právu nevěnují a nebylo možné je přes veřejné zdroje dohledat. 

Katedře už nešéfuje

Jelínkův možný trest zatím nechce děkan Kuklík předjímat. „Rozhodnutí je na etické komisi, do té doby opravdu nemohu nic komentovat,“ řekl děkan. 

Obviněný soudce Sovák strávil na psychiatrii dva týdny. K výslechu půjde, vypovídat ale odmítá

Číst článek

Sám ale na nesrovnalosti okolo Jelínka zareagoval už v červnu. Tehdy vypsal výběrové řízení na jeho místo šéfa trestně-právní katedry. Do konkurzu kromě Jelínka přihlásil ještě advokát a učitel Tomáš Gřivna. Ten konkurz podle serveru Seznam Zprávy nakonec i vyhrál. 

Já jej teď od prvního října pověřím vedením katedry, ale o mém návrhu musí rozhodnout ještě akademický senát sedmého října,“ potvrdil pro iROZHLAS.cz Kuklík. 

Jelínek kromě funkce šéfa katedry přišel v uplynulých měsících o funkci asistenta místopředsedy Vrchního soudu v Praze. A bylo to opět kvůli posudkům. Vyšlo totiž najevo, že psal odborná stanoviska ve prospěch obžalovaných a současně působil na soudu, který o jejich osudech rozhodoval.

Zdislava Pokorná, Martin Štorkán Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme