Policie navrhla obžalovat úředníka finanční správy. Exšéfovi si podle ní řekl o úplatek deset milionů

Policie v pondělí navrhla obžalovat zaměstnance Generálního finančního ředitelství ze zneužití pravomoci úřední osoby a přijetí úplatku. Podle kriminalistů Národní centrály proti organizovanému zločinu požadoval úplatek deset milionů korun, polovinu z toho skutečně převzal. V tiskové zprávě to ve středu uvedl mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu Jaroslav Ibehej. Obviněnému hrozí až dvanáctileté vězení.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Podle závěrů vyšetřování měl zaměstnanec Generálního finančního ředitelství požadovat úplatek ve výši 10 milionů korun, kdy část peněz (pět milionů Kč) měl skutečně převzít a bezprostředně poté byl zadržen kriminalisty Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ),“ uvedl Ibehej (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Podle závěrů vyšetřování měl zaměstnanec Generálního finančního ředitelství požadovat úplatek ve výši 10 milionů korun, kdy část peněz (pět milionů Kč) měl skutečně převzít a bezprostředně poté byl zadržen kriminalisty Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ),“ uvedl Ibehej. Případ podle mluvčího dozoruje Vrchní státní zastupitelství v Praze, které návrh policie nyní posoudí.

Obviněný úředník finanční správy si řekl o úplatek exšéfovi daňařů. Ten k předání milionů přizval policii

Číst článek

Kriminalisté zaměstnance obvinili v únoru, mluvčí finančního ředitelství Zuzana Mašátová tehdy uvedla, že byl postaven mimo službu.

Obviněným úředníkem generálního finančního ředitelství je podle dřívějších zpráv médií Jiří Jung. Radiožurnál v této souvislosti už v únoru informoval, že deset milionů chtěl podle policejního vyšetřování po svém exšéfovi Jiřím Žežulkovi. Bývalý šéf finanční správy, který aktuálně pracuje jako manažer, ale žádost o úplatek nahlásil na policii.

Proč se Jung obracel s korupční nabídkou právě na Žežulku a proč mu za miliony nabízel citlivé informace, není jasné.

Jung na generálním finančním ředitelství pracoval jako referent elitní sekce řízení rizik v rámci analytického odboru. A právě tam se schází ty nejcitlivější informace z daňových řízení.

Nejde o jediný případ

V rámci Generálního finančního ředitelství v poslední době nejde o jedinou aféru, kdy měl jeho zaměstnanec zneužívat své postavení a zejména pak přístup k citlivým datům.

Předloni policie obvinila spolupracovníka finanční správy Pavla Wünsche. Stíhán je za to, že díky interním informacím vydíral podnikatele, kteří měli problémy ve svých daňových řízeních. Za peníze jim měl údajně nabízet určitou formu ochrany.

Policie obvinila zaměstnance finančního ředitelství. Přijal podle ní úplatek pět milionů korun

Číst článek

Wünsch jakoukoliv vinu odmítá. Pro finanční správu fungoval jako informátor – dodával jí žhavé tipy ze zákulisí tuzemského byznysu. Pro vydírání podnikatelů měl podle detektivů protimafiánské centrály zneužívat poznatky z databází finanční správy o možných daňových únicích.

A podobné informace přitom měl podle jednoho ze zdrojů Radiožurnálu nabízet aktuálně i Jung. Tomu teď za přijetí úplatku hrozí trest v rozmezí pěti až dvanácti let vězení.

Sekce řízení rizik, ve které na Generálním finančním ředitelství působil, platí za specializované pracoviště s celorepublikovou působností. Zaměřuje se přitom na ty nejzávažnější případy daňových úniků. Dříve Jung pracoval v sekci vymáhání pohledávek. O této oblasti v minulosti i přednášel.

jt, pj, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme