‚Nejde o odškodné, ale o princip.‘ Poslanec SPD Kohoutek žaluje bývalou členku strany

Poslanec SPD Jiří Kohoutek žaluje bývalou členku strany na Pardubicku. Ta loni pro server iROZHLAS.cz promluvila o praktikách tamní buňky. Podle Kohoutka žena poškozuje jeho i SPD. Spor se týká práva na ochranu osobnosti, zákonodárce současně požaduje odškodné ve výši 20 tisíc korun, jak vyplývá z předvolání k soudu.

Původní zpráva Ústí nad Orlicí Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanec Jiří Kohoutek, hnutí Svoboda a přímá demokracie | Foto: Poslanecká sněmovna/Michaela Danelova | Zdroj: koláž iRozhlas.cz

„Jsou pro mne nepřijatelné pomluvy mé osoby a urážky postavené na lži. Nejde o odškodné. To je požadováno symbolicky 20 tisíc korun. Jde o princip,“ napsal v sms poslanec Kohoutek v reakci na otázku, proč se rozhodl obrátit na soud.

Za kritiku vyhazov. 'Špinili hnutí,' říká ke svým oponentům pardubický poslanec SPD Kohoutek

Číst článek

„Lhaní a pomluvy se dnes hlavně v médiích velmi rozšířily a staly se standardem. Bylo by dobré a vhodné, kdybychom se naučili politické oponenty kritizovat věcně, pomocí faktů, nikoliv pomocí nálepkování a urážek,“ doplnil.

Co je konkrétně obsahem jeho žaloby, která míří na bývalou členku pardubické SPD Jindřišku Líbalovou Trpkošovou, ale není jasné. Na žádost o upřesnění už nereagoval a telefon má přesměrovaný na svého poslaneckého asistenta Petra Krátkého.

Praktiky v pardubické SPD

Líbalová Trpkošová loni pro server iROZHLAS.cz popsala neklidnou situaci uvnitř pardubické SPD. V případě poslance Kohoutka uvedla, že před krajskými volbami v roce 2016 dal pokyn zřídit fond s poplatky za místo na kandidátce.

Členům hnutí podle ženy tehdy tvrdil, že se musí zaplatit kauce pro krajský úřad. To ale nebyla pravda. U krajských voleb se totiž nevybírá. Kohoutek, který se ke kauze původně nechtěl vyjadřovat, posléze označil případ za „absurdní nesmysl“.

Někdejší členka SPD Jindřiška Líbalová Trpkošová s předsedou hnutí Tomiem Okamurou | Zdroj: archiv manželů Líbalových

Redakce požádala o aktuální vyjádření také Líbalovou Trpkošovou. Ta ale celou věc – s ohledem na nadcházející soudní líčení – nechtěla nyní komentovat.

Žalobou Kohoutka na ochranu osobnosti se bude v úterý zabývat Okresní soud v Ústí nad Orlicí. Podle předsedkyně senátu Věry Bartůňkové je v plánu projednání důkazů a výslech svědků.

Firmy na rychlé půjčky

Poslanec SPD Jiří Kohoutek do konce loňského roku spoluvlastnil dvojici úvěrových firem Time Financial CZ a První Time Financial CZ. Ty podle České televize dostaly mnoho lidí do exekuce nevýhodnými půjčkami. Za nepravdivé údaje ve smlouvách navíc v roce 2010 dostaly od České obchodní inspekce pokutu 100 tisíc korun. Roční procentní sazba nákladů půjček byla uváděna ve výši 240 procent, inspektoři ale dospěli k hodnotě 791 procent. Podle Kohoutkova společníka Stanislava Šebka jsou nyní firmy v útlumu.

Současně upozornila, že spor by se mohl protáhnout na delší dobu. „Nebude to na jedno jednání. Navrhují (obě strany – pozn. red.) poměrně velké množství důkazů,“ řekla soudkyně.

Server iROZHLAS.cz se na celou věc zeptal také advokátky Evy Ondřejové, která se na ochranu osobnosti specializuje. Podle ní jsou tyto žaloby časté i mezi politiky. „Zvláště, pokud informace, které jsou předmětem žaloby, je poškozují v politickém životě,“ uvedla.

Podle Ondřejové by měl být aktivní politik schopný snést vyšší míru veřejné kritiky. „Kritika musí být ale oprávněná, musí být postavena na pravdivých skutečnostech a nesmí přesáhnout míru přípustné kritiky,“ doplnila.

Kristýna Novotná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme