Celkem 156 000 korun. Exdetektiv Komárek žádá odškodné za stíhání kvůli výroku o Tuhém

Bývalý detektiv Jiří Komárek, kterého soud zprostil obžaloby za obvinění dřívějšího policejního prezidenta Tomáše Tuhého z brutálního úniku informací, žádá po státu odškodnění 156 000 korun. Ministerstvo spravedlnosti ve věci zatím nerozhodlo. Píšou to středeční Lidové noviny.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý detektiv Jiří Komárek, kterého soud zprostil obžaloby za obvinění dřívějšího policejního prezidenta Tomáše Tuhého z brutálního úniku informací, žádá po státu odškodnění 156 000 korun | Foto: Petr Horník / Právo / Profimedia | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Okresní soud pro Prahu-západ loni v prosinci uložil Komárkovi za výrok o Tuhém roční podmínku s odkladem na dva roky. Krajský soud v Praze ale letos v dubnu vyhověl Komárkovu odvolání, zrušil původní verdikt a zprostil ho obžaloby. Podle pravomocného rozhodnutí Komárek jednal ve veřejném zájmu.

Soud zrušil rozsudek nad exdetektivem Komárkem, za nařčení Tuhého trestán nebude

Číst článek

Komárek po státu chce, aby mu uhradil náklady 56 000 korun na advokátní služby. Za zátěž způsobenou trestním stíháním požaduje 100 000 korun.

„S ohledem na to, že to bylo hodně medializované, klient argumentuje poškozením svého jména, důstojnosti a soukromí,“ sdělil Lidovým novinám Komárkův právník Petr Kočí.

Ministerstvo spravedlnosti si vyžádalo spis k případu, aby mělo pro rozhodnutí relevantní podklad. „Žádost (o odškodnění) jsme obdrželi a zabýváme se jí. Rozhodnutí ve věci zatím nepadlo,“ řekla Lucie Machálková z tiskového oddělení resortu. Ministerstvo by mělo Komárkův podnět vypořádat během prvního čtvrtletí příštího roku.

Mlčenlivost expolicisty Komárka chtělo státní zastupitelství, řekl Babiš. Není to pravda, brání se žalobci

Číst článek

Komárek obvinil Tuhého z úniku informací v červnu 2016, tedy v době reorganizace části policie, při které se Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) a Útvar odhalování korupce a finanční kriminality sloučily do Národní centrály proti organizovanému zločinu.

Komárek patřil k nejhlasitějším kritikům reformy. Podle něj byla připravena s cílem odstranit tehdejšího šéfa ÚOOZ Roberta Šlachtu. U soudu tvrdil, že výrokem chtěl docílit toho, aby se o reformě začalo více diskutovat.

Po odchodu od policie Komárek nastoupil na finanční správu. Když ho loni v únoru Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) obvinila, správa ho postavila mimo službu. Po zproštění obžaloby mohl Komárek na finanční správu nastoupit zpět.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme