Exdetektiv Komárek u soudu popřel vinu. Za nařčení z 'brutálního úniku informací' dostal podmínku

Bývalý detektiv Jiří Komárek ve čtvrtek u soudu popřel vinu v kauze, která se týká jeho vyjádření o policejním prezidentovi Tomáši Tuhém. Komárek ho loni v době reorganizace policie nařkl z brutálního úniku informací při objasňování případu hospodářské kriminality. Komárkovi hrozil za zneužití pravomoci až pětiletý trest, státní zástupce navrhl podmíněný trest a soud se k jeho názoru přiklonil.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 16:03 21. 12. 2017) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Komárek

Jiří Komárek | Zdroj: ČTK

Během zahájení soudního líčení ve čtvrtek promluvil obžalovaný bývalý detektiv Jiří Komárek, policejní prezident Tomáš Tuhý i bývalý ředitel Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta.

Bývalý šéf ostravské pobočky už neexistujícího Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Jiří Komárek přiznává, že o úniku informací mluvil. Nemyslí si ale, že by se dopustil trestného činu.

Říká, že jednal ve veřejném zájmu a neviděl jinou možnost, jak informovat veřejnost o podle něj hrozném stavu v policii. Podle žalobce Komárek ohrozil vyšetřování a informace z trestního řízení zveřejnil neoprávněně.

Spor Tuhého s Komárkem

Bývalý detektiv byl obžalován kvůli loňskému veřejnému nařčení policejního prezidenta Tomáše Tuhého z brutálního úniku informací.

Jeho podezření vyslovené v souvislosti s kontroverzním sloučením elitních celostátních policejních útvarů proti mafiím a korupci se nepotvrdilo a stíhání za zneužití pravomoci úřední osoby si naopak vysloužil Komárek.

Generální inspekce bezpečnostních sborů Komárka obvinila na počátku letošního roku. Bývalý policista se činu podle ní dopustil porušením povinnosti mlčenlivosti a povinnosti nestranného jednání tak, jak mu ukládá zákon o policii a zákon o služebním poměru.

Soud s bývalým detektivem Komárkem začne už před Vánoci

Číst článek

Komárek u soudu zopakoval, že reorganizace byla spuštěna za účelem odstranění Šlachty a rozprášení Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu. Jeho cílem však nebylo zastavit reorganizaci, pouze zahájit diskusi. To, že byla reorganizace přínosná, podle něj není pravda.

Tuhý od Komárka žádal jako náhradu nemajetkové újmy 50 tisíc korun. Soudu řekl, že se výrokem cítí poškozený, zasáhl prý do jeho pracovního i osobního života. „Moje děti byly konfrontovány vrstevníky, bylo to velmi nepříjemné,“ řekl policejní prezident.

Bývalý ředitel útvaru Robert Šlachta se u soudu svého někdejšího podřízeného zastal. Z pozice svědka řekl, že Komárka pověřil komunikací s médii ohledně reorganizace policie. 

Komárek patřil k hlavním kritikům reorganizace části policie a kvůli změnám od sboru spolu se svým tehdejším šéfem Robertem Šlachtou odešel. Posléze začal pracovat na finanční správě spadající pod ministerstvo financí vedené tehdy ostrým kritikem slučování elitních útvarů Andrejem Babišem.

Po obvinění byl Komárek postaven mimo službu a v současné době si podle svých dřívějších vyjádření vydělává např. broušením parket.

Veronika Hlaváčová, Jakub Troníček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme