Opozice a média vytváří nepřípustný tlak, vysvětluje Ovčáček, proč prezident uvažuje o abolici pro Babiše

Hradní mluvčí Jiří Ovčáček vysvětluje, proč prezident Miloš Zeman otočil a přislíbil, že v případě nutnosti zastaví stíhání Andreje Babiše (ANO). „Je povinen působit jako pojistka zachování právního státu,“ řekl serveru iROZHLAS.cz Zemanův mluvčí.

Sledovali jsme online Praha (Aktualizováno: 11:24 20. 9. 2019) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman

Prezident Miloš Zeman | Zdroj: Pražský hrad

Ještě před 20 měsíci sliboval, že stíhání Andreje Babiše (ANO) nezastaví. V čtvrtek večer ale otočil. V televizní debatě prezident Miloš Zeman prohlásil, že pokud nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman přehodnotí stopku kauzy Čapí hnízdo, využije svých pravomocí a – obnovené stíhání Babiše definitivně zastaví.

Prezident by zastavil trestní stíhání Babiše, pokud šéf žalobců zruší Šarochovo rozhodnutí

Číst článek

„Andrej Babiš není trestně stíhán. Pravomocně o tom rozhodli státní zástupci. Opozice a část médií ale vytváří nepřípustný nátlak na nejvyššího státního zástupce, aby pravomocné rozhodnutí zrušil. Za takové situace je prezident povinen působit jako pojistka zachování právního státu,“ odpověděl v pátek ráno Ovčáček serveru iROZHLAS.cz na otázku, proč změnil prezident svůj názor z roku 2018. 

Tehdy se během duelu s Jiřím Drahošem v České televizi vyjadřoval i k otázce případné abolice pro v té době stíhaného premiéra Babiše. Zeman sám připomněl, že za pět let ve funkci prezidenta nad nikým trestní stíhání nezastavil. 

Proboha. V žádném případě ne. Protože on sám se musí očistit,“ řekl doslova. Když se jej moderátorka zeptala, zda si můžeme být jisti, že nezmění názor, odvětil:. „Nezměním tento názor, protože bych se tím naprosto zesměšnil.“  

Obrat

Po včerejším pořadu Týden s prezidentem na televizi Barrandov je ale vše jinak. „Pokud by to bylo nutné, a já věřím, že to nutné nebude, pak bych k tomuto ústavnímu kroku sáhl,“ uvedl.

Ovčáček: Šéf žalobců Zeman potřebuje prezidentovu pomoc, aby odolal politickým tlakům

Číst článek

Prezident uvedl, že před rozhodnutím pražského městského státního zastupitelství by s abolicí váhal, po něm už nikoli. „Teď již bych to považoval za politické rozhodnutí. Protože tito dva státní zástupci – zejména státní zástupce Šaroch, který ten spis studoval zhruba rok – odvedli dobrou práci a já si jejich práce vážím,“ vysvětlil své důvody Zeman dále v pořadu.

Případnou abolici podle Ústavy musí přitom spolupodepsat předseda vlády či jím pověřený člen kabinetu.  

Šarochovo rozhodnutí i spisový materiál v kauze Čapí hnízdo už od středy leží na Nejvyšším státním zastupitelství v Brně. Šéfžalobce Zeman se musí do 17. prosince rozhodnout, jestli Šarochovo usnesení potvrdí, nebo zruší. Pokud by jej stornoval, vyšetřování by se rozběhlo nanovo. 

„Prohlášení pana prezidenta o možnosti udělení milosti panu premiérovi nebude mít žádný vliv na postup nejvyššího státního zástupce při přezkoumávání zákonnosti usnesení o zastavení trestního stíhání," reagoval v pátek mluvčí nejvyššího státního zastupitelství Petr Malý. „Nejvyšší státní zástupce je v této věci vázán zákonem a také přesně podle zákona bude postupovat,“ vysvětlil Radiožurnálu Malý.

Spisový materiál k nejvyššímu státnímu zástupci Zemanovi doputovaly poté, co před týdnem v pátek státní zástupce Jaroslav Šaroch zrušil stíhání nad premiérem Babišem a jeho příbuznými v kauze Čapí hnízdo. Jak v devadesátistránkovém rozhodnutí zdůvodnil, podle něj nebyly naplněny všechny znaky dotačního podvodu a poškození finančních zájmů Evropské unie. Šaroch v usnesení uvedl, že premiér Babiš a někdejší manažerka farmy Mayerová jednali „vědomě účelově“, aby Čapí hnízdo na podporu dosáhlo. Podezření se ale nepodařilo podložit takovými důkazy, aby případ došel až k soudu.

Dominika Kubištová, vvr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme