Jiří Paroubek bude usilovat o roli stranického lídra ČSSD ve volbách 2006

V poslední době přibývá sociálních demokratů, kteří by chtěli, aby je do příštích parlamentních voleb vedl místo Stanislava Grosse premiér Jiří Paroubek. Ten ve čtvrtek potvrdil, že bude o místo lídra strany usilovat. Jeho rozhodnutí prý nesouvisí s výzkumem agentury STEM, podle kterého je pátým nejoblíbenějším politikem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Paroubek | Zdroj: ČTK

O tom, kdo se stane jejím volebním lídrem, má nejsilnější vládní strana rozhodnout na podzim. I proto například ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach říká: "Je to rozhodnutí premiéra Paroubka. A samozřejmě bude záležet na posouzení stranických orgánů, které o tom budou rozhodovat pravděpodobně na podzim letošního roku."

Na to odkazují také ostatní politici ČSSD a mnozí zatím nechtěli tuto otázku více komentovat. Jiní, jako sociálně demokratiský poslanec Karel Šplíchal, považují Paroubkův úmysl usilovat o volebního lídra strany za dobrou zprávu. Podle Šplíchala už premiér dokázal i za krátkého působení ve funkci vnést do země a ČSSD klid: "Takže pokud by chtěl být lídrem budu ho podporovat."

Také další poslanec, mluvčí levicové frakce ČSSD Jan Kavan se domnívá, že má Paroubek šanci nahradit jako lídr strany Stanislava Grosse. Kavan upozorňuje na to, že sám Gross už nedávno uznal, že nemusí být jako šéf strany nutně dál jejím lídrem.

Paroubkovým rozhodnutím není Kavan překvapený také proto, že podle něj evidentně vychází i z nárůstu popularity premiéra: "A pokud bude vláda pod jeho vedením úspěšná, tak si myslím, že má velkou šanci stát se volebním lídrem, protože ČSSD bude věřit, že pod jeho vedením získá lepší volební výsledek," předvídá Kavan.

Paroubek v rozhovoru pro Českou televizi řekl, že jeho rozhodnutí nesouvisí s výzkumem agentury STEM, podle kterého je pátým nejoblíbenějším poslancem. Volebním lídrem by se ale podle něj měl stát ten, kdo má největší podporu voličů.

Milan Kopp, Milada Richterová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme