Po 22 letech bez kandidáta? Ostravská ČSSD trvá na podpoře Paroubka, nikoho jiného nechce

Ostravská sociální demokracie trvá na podpoře kandidatury Jiřího Paroubka do Senátu. Zároveň kritizuje celostátní vedení strany za to, že nominaci bývalého premiéra a někdejšího šéfa ČSSD nepodpořilo. Pokud předsednictvo Paroubka neschválí, ČSSD zřejmě v tomto výrazně levicovém okrsku po 22 letech žádného kandidáta nepostaví. Paroubek řekl, že rozhodnutí předsednictva vnímá jako svého druhu podraz a že určitě kandidovat bude.

Praha (Aktualizováno: 22:50 18. 6. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Paroubek | Foto: Dan Materna/MAFRA | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Místostarostka obvodu Ostrav-Jih Věra Válková uvedla, že ostravští sociální demokraté jsou připraveni nasbírat pro kandidaturu Jiřího Paroubka tisíc podpisů od občanů. Podpisy by Paroubek potřeboval, kdyby do voleb kandidoval jako nezávislý.

„Žádáme předsednictvo ČSSD, aby se v co nejkratší době sešlo a schválilo kandidaturu Jiřího Paroubka do Senátu za ČSSD v Ostravě," uvádí se v pondělním prohlášení ostravské okresní organizace.

Ostravští sociální demokraté jsou přesvědčeni o tom, že Paroubkovu nominaci příznivě přijali místní členové strany, voliči i média a že ho političtí soupeři považují za velmi silného kandidáta.

Uvedli, že kandidaturu podpořil předseda strany Jan Hamáček, první místopředseda Jiří Zimola nebo šéf poslanců ČSSD Jan Chvojka. Rozhodnutí předsednictva proto nerozumí.

‚Házíte nám klacky pod nohy‘

Podle ostravské ČSSD už v minulosti předsednictvo sociálním demokratům v Ostravě „házelo klacky pod nohy", například škrtáním kandidátů při minulých sněmovních volbách či nařízenou přeregistrací.

„Výsledkem byl nejhorší volební výsledek ČSSD při volbách do Sněmovny v roce 2017. Neopakujme staré chyby," uvádí se v usnesení.

Paroubka do Senátu ČSSD nepodpoří, doporučoval ho šéf strany Hamáček

Číst článek

Předsednictvo v pátek rozhodlo, že Paroubek nebude moct jako nezávislý kandidát s podporou sociální demokracie usilovat o vstup do Senátu v Ostravě. Důvody odmítnutí Hamáček na tiskové konferenci odmítl přiblížit.

„Vidím to jako svého druhu, nechci to nějak dramatizovat, jako podraz vůči předsedovi strany Hamáčkovi, prvnímu místopředsedovi Zimolovi, kteří moji kandidaturu velmi silně podpořili, vůči ostravským sociálním demokratům, ale také vůči mně. Myslím si, že takové podrazy by se dělat neměly," řekl Paroubek.

Dodal, že s podporou ostravských sociálních demokratů počítá a určitě kandidovat bude.

Podle Válkové má Paroubek u lidí v Ostravě opravdu velkou podporu. V tuto chvíli za mnou chodí občané a ptají se, co a jak bude. Pokud neschválí předsednictvo pana Paroubka, jsme připraveni a máme petici, kterou nám občané rádi podepíšou," řekla Válková.

Paroubek by mohl kandidovat ve volebním obvodě 71 Ostrava-město. V květnu uvedl, že na podzim zváží případný vstup do ČSSD.

Paroubek a LEV 21

Z ČSSD Paroubek vystoupil v říjnu 2011 a založil stranu Národní socialisté - levice 21. století (LEV 21), která ve volbách neuspěla. Z politiky odešel v roce 2014, když skončil v čele LEV 21. Tehdy uvedl, že se bude věnovat rodině, podnikání, akademické činnosti a veřejně prospěšným činnostem.

Nyní pětašedesátiletý Paroubek vstoupil do obnovené ČSSD v roce 1989. Hned zamířil do jejího vedení, stal se ústředním tajemníkem a v roce 1993 neúspěšně kandidoval na předsedu proti Miloši Zemanovi.

Do nejvyšší politiky naplno vstoupil v dubnu 2005, kdy se stal premiérem i předsedou strany. Sociální demokraty vedl v letech 2006 až 2010, kdy přes vítězství ve sněmovních volbách nedokázal znovu vládu sestavit. Minulý rok Paroubek usiloval o návrat do ČSSD, obvodní výkonný výbor v Praze 5 ale tehdy jeho žádost nepodpořil.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme