Jiří Paroubek na Hradě o možném třetím pokusu sestavit vládu

Předseda ČSSD Jiří Paroubek představil prezidentovi Václavu Klausovi svůj návrh na řešení možného třetího pokusu o sestavení vlády. Návrh ČSSD spočívá v tom, že by v případném třetím pokusu o sestavení vlády předseda sněmovny za ČSSD nominoval premiéra podle představ ODS.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V. Klaus a J. Paroubek | Zdroj: ČTK

Jiří Paroubek zdůraznil, že jím plánovaná opětovná volba předsedy Poslanecké sněmovny by měla být ještě před hlasováním o důvěře druhé Topolánkově vládě.

"Já si myslím, že by to mělo ukázat také tu určitou sílu a schopnost- třeba když získáme většinu pro předsedu Poslanecké sněmovny, tak to, že máme na to také abychom měli vlastního premiéra. A přestože tuto sílu máme, tak nám jde o řešení, které je konsensuální a přijatelné pro ty hlavní politické síly v zemi, " řekl pak novinářům Paroubek.

Prezident pokládá návrh zahrnující znovuzvolení předsedy sněmovny před hlasováním o důvěře ve druhém pokusu za pojistku proti vzniku ústavní krize v případě neúspěchu druhého pokusu premiéra Mirka Topolánka.

Podle mluvčího prezidenta Petra Hájka Klaus zopakoval, že byl vždy a je i teď pro dohodu politických stran a že je proti takzvanému přeběhlictví ve sněmovně.

Podle už dřívějšího vyjádření šéfa poslaneckého klubu ODS Petra Tluchoře ale není plán ČSSD na pořadu dne: "V tuhletu chvíli je podán návrh na jmenování vlády, pan premiér po dohodě s panem prezidentem tento návrh doplní a dohodnou se na dalším postupu. Pan předseda (Paroubek pozn. red.) stále přichází s nějakými návrhy. Zvlášť v situacích, kdy vidí, že prohrává."

O podpoře koaliční vlády s lidovci a zelenými má dnes vpodvečer rozhodnout širší vedení ODS. Senátoři a poslanci ODS už - přes některé výhrady - vládní projekt odsouhlasili. Mirek Topolánek ale stále nemá pro svůj kabinet zajištěnou důvěru. A jak informuje Mladá fronta dnes, podle některých členů ODS by měl předseda strany Mirek Topolánek odstoupit ze své funkce, pokud jeho vláda důvěru nezíská. Pražská a středočeská organizace ODS premiérovi vzkázala, že za kabinet nese odpovědnost jen on sám.

Milan Kopp, Veronika Malá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme