Buď jsem je vzal já, nebo moje žena. Duch Svatý to nebyl, říká Paroubek o zmizelých pěti milionech

Jiří Paroubek ve čtvrtek vysvětloval, kdo měl přístup do jeho bankovního trezoru, ze kterého nakonec podle expremiéra za ČSSD zmizelo celkem pět milionů korun. Jak uvedl, do sejfu mohl pouze on a jeho manželka Petra, se kterou se rozvádí. Paroubek ale podle svých slov žádné peníze nevybral, jako nezávislý kandidát se bude na podzim ucházet o senátorské křeslo.

Praha (Aktualizováno: 17:19 6. 9. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vidím celou záležitost jako kampaň,“ ohradil se na tiskové konferenci Paroubek proti středečnímu zjištění investigativního reportéra Radiožurnálu Janka Kroupy. Zároveň prohlásil, že všechny transakce proběhly podle zákona.

3,5 milionu v Paroubkově trezoru. ‚Vraťte mi je,‘ žádal podnikatel expremiéra kvůli rozvodu

Číst článek

Pět milionů v hotovosti

Bývalý předseda vlády za ČSSD současně uvedl, že v bankovním sejfu měl v hotovosti celkem pět milionů korun. 3,5 milionu mu prý půjčil jeho kamarád Petr Michek, který má rovněž politické ambice, zbytek - tedy zhruba 1,5 milionu - byly údajně jeho vlastní úspory. Kde takovou sumu vydělal, odmítl Paroubek říct.

Na půjčku Paroubek podle svých slov podepsal směnku, peníze chtěl expremiér investovat na burze. Na tom se prý muži dohodli na společné letní dovolené na řecké Ithace. Michek pak dodal, že Paroubkovi půjčoval peníze po menších částkách, které si od září do prosince 2016 postupně vybral z banky.

„Halíře dělají talíře.“

Jiří Paroubek

Hotovost pak následně měnil v brněnských směnárnách na dolary. Zdůvodnil to tím, že to bylo výhodnější, než kdyby to šlo přes banku. Že by tím obcházel zákon proti praní špinavých peněz, Michek odmítl.

„Sem to směňoval v těch arabských směnárnách v rámci Brna. A vždycky jsem jim řekl, pánové, přijdu zase, dejte mi to s tím dobrým kurzem. A vždy jsem dal na doporučení Jiřího, kdy mám dolary směňovat, jak se kurz vyvíjí,“ řekl Michek s tím, že takto vydělal devět tisíc dolarů.

„Halíře dělají talíře,“ dodal k tomu Paroubek s tím, že půjčené peníze chtěl investovat loni na jaře. Hotovost by prý vložil na svůj dolarový účet.

Nařčení manželky Petry

Paroubek také tvrdí, že peníze už nemá. Současně nepřímo obvinil svou manželku Petru, se kterou se rozvádí, že mu miliony z trezoru vzala. „Buď jsem je tedy vzal já, nebo moje žena. Duch svatý to nebyl,“ prohlásil.

Petr Michek a Jiří Paroubek | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Peníze po ní prý ale vymáhat nebude, chce si je u Michka odpracovat poradenstvím. „S panem Michkem jsme se dohodli na tom, že 3,5 milionu korun, které zmizely spolu s mými penězi ze sejfu, považuji za svůj závazek a najdeme cestu, jak mu je budu vracet,“ upřesnil Paroubek.

Paroubková tvrzení svého manžela komentovat nechce.

Podle Michka, který patřil k čelným představitelům Paroubkovy strany LEV 21 a nyní kandiduje do Senátu za stranu Moravané, se tak Paroubek zachoval jako chlap. „Přišel a řekl: Odešla mi žena a zmizely mi prachy,“ popsal.

Miliony v Paroubkově trezoru by podle Netolického mělo řešit vedení ČSSD. ‚Antikampaň,‘ tvrdí ostravská buňka

Číst článek

Michkovi prý bude radit na finančních trzích. „Do této chvíle se mu letos podařilo vydělat 1,1 milionu korun,“ uvedl Paroubek. „Předpokládám, že tento můj závazek bude vyrovnán za tři až čtyři roky,“ uzavřel.

Zjištění Radiožurnálu o milionech v Paroubkově trezoru přišlo krátce poté, co Petra Paroubková – se kterou se Paroubek nyní rozvádí – minulý týden pro Seznam Zprávy řekla, že její manžel disponoval „nelegálními milionovými příjmy“. Jejími výroky se začala zabývat policie, sama Paroubková byla k celé věci v pátek podat vysvětlení. Paroubek ale tvrzení své ženy odmítl a její výroky označil pro iDnes.cz za „mysteriózní tvrzení“.

Diskuse v ČSSD

Podle místopředsedy ČSSD a pardubického hejtmana Martina Netolického by se celou záležitostí mělo zabývat také vedení strany, jak uvedl pro iROZHLAS. „Samozřejmě se každý může zeptat na logickou otázku: jaký je původ těchto prostředků? To je otázka, na kterou by se měli ptát všichni sociální demokraté,“ řekl ve středu.

Naopak ostravská buňka za kandidaturou Paroubka i nadále stojí. Podle místopředsedy organizace a exposlance Adama Rykaly jde o antikampaň, které ale může podle jeho slov přinést někdejšími premiérovi ČSSD politické body. „Bohužel v roce 2018, ve kterém jsme, tak ty kampaně probíhají tak, že se snaží vždy očernit nějakého kandidáta,“ uvedl.

Petr Michek a Jiří Paroubek | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

ako, kno, mch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme