Europoslanec Payne končí jako místopředseda Svobodných, nesouhlasí se směřováním strany

Europoslanec Jiří Payne oznámil rezignaci na funkci místopředsedy Strany svobodných občanů. Svobodní už podle Payna nejsou stranou, kterou pomáhal založit, a s jejich směřováním se nedokáže ztotožnit. O Paynově rozhodnutí v sobotu informoval server iDNES.cz.

Praha (Aktualizováno: 13:38 3. 3. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý místopředseda Svobodných Jiří Payne | Zdroj: Profimedia

Payne tvrdí, že Svobodní do nadcházejících voleb připravují „program vylepšování Evropské unie“. Europoslanec již dříve zveřejnil manifest, podle kterého unie směřuje nevyhnutelně k nedemokratickému autoritativnímu režimu a nelze ji reformovat.

Mach končí s politikou. Bývalý předseda Svobodných nebude kandidovat do Evropského parlamentu

Číst článek

„Vzhledem k tomu, že se zcela rozcházím s tím, kam se Svobodní nyní ubírají, prosím, abyste vzali na vědomí, že tímto odstupuji z funkce místopředsedy strany,“ řekl podle serveru iDNES.cz spolustraníkům na sjezdu. 

„Už úspěch našich kandidátů v komunálních volbách potvrdil, že lidi nezajímá nějaké plané teoretizování, ale návrh konkrétních kroků, které zlepší jejich život,“ reagoval na rezignaci Payna předseda Svobodných Tomáš Pajonk v tiskové zprávě. Do voleb podle něj Svobodní jdou s cílem zisku. Lidé se nesmějí cítit v EU bezmocní. Bezpečnost, dvojí standardy, dotace soukromým velkofirmám, byrokracie a nesmyslné regulace – je toho spousta, co je potřeba řešit,“ doplnil.

Jiří Payne vstoupil do politiku na počátku 90. let jako poslanec Občanského fóra. Posléze byl jedním ze spoluzakladatelů Občanské demokratické strany, za kterou byl do roku 2002 poslancem.

O sedm let později stál spolu s dalšími politiky u zrodu Strany svobodných občanů. Poslancem Evropského parlamentu je od září 2017.

Payne není jediným spoluzakladatelem Svobodných, který se funkce ve vedení strany vzdal. Na podzim 2017 rezignoval po neúspěchu ve sněmovních volbách předseda strany Petr Mach. Stranu od té doby vede Tomáš Pajonk.

Koalice s Realisty

Mach loni v prosinci oznámil, že se vzdal postu lídra strany pro letošní volby do Evropského parlamentu. K rezignaci ho vedlo mimo jiné to, že neuspěl s plánem na koalici s Realisty. Do Evropského parlamentu nebude kandidovat ani z jiného místa kandidátky.

Svobodní patří k menším neparlamentním subjektům. Ve volbách do Poslanecké sněmovny na podzim 2017 získali 1,56 procenta hlasů. Ve volbách do Evropského parlamentu před pěti lety jim dalo hlas 5,24 voličů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme