VIDEO: Nejde jen o mezinárodní ostudu, ale i o reálnou škodu Česku, říká Jiří Pospíšil o závěrech auditu

Podle zprávy Evropské komise je premiér Andrej Babiš (ANO) ve střetu zájmů. Zda premiérovi reálně hrozí odvolání a co říká zpráva o schopnosti České republiky čerpat evropské dotace férovým způsobem, rozebíral ve studiu Radiožurnálu poslanec Evropského parlamentu a předseda TOP 09 Jiří Pospíšil.

20 MINUT RADIOŽURNÁLU Praha (Aktualizováno: 19:41 3. 6. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předběžná zpráva Evropské komise má 71 stran a českým úřadům došla ve čtvrtek. Podle ní je premiér ve střetu zájmů. Kvůli tomu by mohly firmy, které Babiš v únoru 2017 vložil do svěřenských fondů, vracet stamilionové dotace. 

Občanští demokraté vyzvali premiéra Andreje Babiše, aby si ve sněmovně řekl o důvěru pro svou vládu. Návrh o hlasování nedůvěře vládě podporuje i opoziční TOP 09. 

„Situace je natolik vážná, že nejde jen pouze o mezinárodní ostudu, ale i reálnou škodu, která by mohla vzniknout České republice,“ říká Jiří Pospíšil v souvislosti s vyjednáváním peněz z Bruselu do Česka – v čele vyjednávací komise týmu by totiž podle něj stál člověk, který bude oficiálně uznán Evropskou unií za člověka, který neoprávněně čerpal evropské peníze.

„To bude zkrátka poškozovat naše zájmy, a proto by někdo jiný z hnutí ANO měl být tím vyjednavačem a stát v čele vlády,“ zdůrazňuje.

A kdo by podle něj mohl být důvěryhodným nástupcem Andreje Babiše? Podle Pospíšila člověk s mandátem hnutí ANO, který by ale nebyl ve střetu zájmů, nečerpal evropské peníze a nebyl by spojený s Agrofertem.

„Člověk, který bude hájit zájmy České republiky, a ne se chovat v Bruselu jako advokát Andreje Babiše nebo advokát koncernu Agrofert,“ říká. 

Do dalších voleb se starosty?

Jiří Pospíšil kandidoval do Evropského parlamentu, což podle něj není žádnou překážkou k tomu, aby stál v čele TOP 09. „Když je někdo europoslanec, tak je to vnímáno jako problém. A to je bariéra, kterou bouráme,“ reaguje na kritiku ze strany Miroslava Kalouska. 

Nyní je podle něj potřeba naplánovat strategii do dalších voleb – důležité je, aby nadále spolupracovali s hnutím STAN. „Jak pražské, tak komunální i evropské volby ukázaly, že když tyto dvě strany spolu kandidují, tak oslovují ještě další voliče a projekty jsou úspěšné,“ uzavírá. 

Marie Bastlová, prh Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme