Pospíšil nebude na podzim obhajovat post předsedy TOP 09. Kandidovat chce Pekarová Adamová

Poslankyně Markéta Pekarová Adamová oznámila, že chce být předsedkyní TOP 09. První místopředsedkyně strany kandidaturu ohlásila krátce poté, co dosavadní předseda TOP 09 Jiří Pospíšil oznámil, že tento post nebude na podzim obhajovat. Poslankyně se o místo v čele strany utká se senátorem a místopředsedou TOP 09 Tomášem Czerninem, kterého rozhodnutí stranické kolegyně překvapilo, stejně jako předsedu poslanců TOP 09 Miroslava Kalouska.

Praha (Aktualizováno: 20:41 27. 8. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

První místopředsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová | Zdroj: ČTK

„Nyní jsem připravena TOP 09 vést a převzít za ni plnou odpovědnost,“ uvedla Pekarová Adamová na svém facebooku. „Myslím, že TOP 09 potřebuje restart a já ten restart chci provést,“ řekla v České televizi.

Nové vedení strany by si podle ní mělo rozdělit úkoly v rámci takzvaného Plánu pro Česko a v regionech ho představit lidem. Pilíři plánu má být podle Pekarové Adamové ochrana přírodních zdrojů, ukotvení Česka v Evropské unii, včetně přijetí eura, a návrat důvěry lidí k tradičním stranám stojícím proti populismu, extremismu a oligarchickému řízení státu.

Czernin řekl, že jeho rozhodnutí kandidovat se tím nemění. Ocenil, že nebude kandidovat sám, neboť je známkou demokracie, pokud je kandidátů více. „Nicméně mě to u paní Pekarové Adamové přece jenom trošku překvapilo, protože ona ještě před poměrně krátkou dobou říkala, že v žádném případě kandidovat nebude,“ uvedl.

Musíme obnovit spolupráci se Starosty, zdůrazňuje místopředsedkyně TOP 09 Pekarová Adamová

Číst článek

Poslankyně se podle Czenina stala v tandemu s Pospíšilem „jakýmsi symbolem ustrnutí strany“. To byl důvod, proč se Czernin už před prázdninami rozhodl na předsedu TOP 09 kandidovat a dát straně nový impulz. Věří, že výsledek hlasování na sněmu koncem listopadu nepovede k nesváru ve straně a že s Pekarovou Adamovou bude dobře spolupracovat.

Také Kalousek přijal informaci o kandidatuře Pekarové Adamové na předsedkyni strany s rozpaky vzhledem k tomu, že ji podle něj ještě před prázdninami „kategoricky vylučovala“.

Za nejdůležitější ale pokládá, aby Czernin a Pekarová Adamová navázali na sněmu strany spolupráci s cílem zvýšit voličskou atraktivitu a čitelnost TOP 09.

Kalousek také uvedl, že takovému tandemu dá přednost a nebude kandidovat na prvního místopředsedu strany. „TOP 09 musí ze sněmu vyjít posílena, nikoli rozdělena a oslabena,“ uvedl na facebooku. Kalousek, stejně jako čestný předseda strany Karel Schwarzenberg podporuje Czernina.

Pospíšil se chce soustředit na své další funkce

Pospíšil své rozhodnutí nekandidovat zdůvodnil tím, že se chce soustředit na práci europoslance a pražského zastupitele.

Spoluzodpovědnost za Nagyovou mě trápí, řekl Kalousek. Do jakékoliv příští vlády si vystavil stopku

Číst článek

Stranu by podle něj měl vést politik, který chce být současně lídrem do sněmovních voleb. Podle Pospíšila by TOP 09 mohlo prospět, kdyby ji vedla žena. Pospíšil ale neodmítá kandidaturu na jinou funkci ve vedení strany.

Pospíšil řekl, že svému nástupci předá stabilizovanou stranu, která jak ve volbách do europarlamentu, tak do pražského zastupitelstva dosáhla dvouciferného výsledku a v průzkumech do Poslanecké sněmovny se pohybuje kolem pěti procent.

„Co považuji za svůj velký úspěch, je obnovení spolupráce s hnutím STAN,“ řekl. Dodal, že nekandidovat se nerozhodl proto, že by svoje předsednictví nepovažoval za úspěšné.

ČTK, jgr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme