Diplomat Šedivý je v užším výběru na nového šéfa Evropské obranné agentury, rozhodne březnová volba

Bývalý velvyslanec při NATO a exministr obrany Jiří Šedivý se dostal do rozhodujícího kola volby šéfa Evropské obranné agentury. Informaci potvrdil pondělním Lidovým novinám premiér Andrej Babiš (ANO). V čele vlivné unijní instituce stál uplynulých pět let Španěl Jorge Domecq.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý velvyslanec při NATO a exministr obrany Jiří Šedivý | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

„Pan Šedivý postoupil do volebního finále. Uzávěrka hlasování je 5. března. Do té doby nelze nic předjímat. Post výkonného ředitele agentury patří mezi nejvyšší pozice v oblasti obrany a bezpečnosti Evropské unie,“ uvedl premiér pro Lidové noviny.

Za 1,3 miliardy korun se předsednictví v EU zvládnout nedá, míní český velvyslanec Dürr

Číst článek

„Byla by to jedna z nejvyšších funkcí v zahraniční organizaci, kterou by zastával Čech,“ uvedl ředitel zahraničního oboru prezidentské kanceláře Rudolf Jindrák, který momentálně také radí premiérovi Andreji Babišovi v otázkách diplomacie. Šedivý má podle Jindráka velkou šanci uspět.

European Defence Agency funguje od ledna 2005. Je základnou pro rozvoj společné obrany Evropské unie, platformou pro spolupráci států EU v oblasti evropské obrany i mezi ministry obrany zemí EU. Agentura je aktivní rovněž v pořizování armádní techniky, jak uvedly Lidové noviny.

Šestapadesátiletý diplomat vystudoval vojenství na prestižní londýnské King‘s College a politologii na Univerzitě Karlově. Od poloviny 90. let radil tehdejšímu prezidentovi Václavu Havlovi, vedl také Ústav mezinárodních vztahů v Praze. V první vládě premiéra Mirka Topolánka (ODS) zastával Šedivý od září 2006 půl roku funkci ministra obrany. V letech 2007 až 2010 byl náměstkem generálního tajemníka NATO Jaapa de Hoopa Scheffera pro obrannou politiku a plánování.

Jako velvyslanec České republiky při NATO působil v letech 2012 až 2019, minulý rok ho vystřídal Jakub Landovský. Od loňského září působí Jiří Šedivý na ministerstvu zahraničí jako zvláštní zmocněnec pro odolnost a nové hrozby. Je synem bývalého ministra zahraničí a diplomata Jaroslava Šedivého.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme