Švachula z kauzy Brno-střed jako radní končí. Zastupitelé ho odvolali z funkce

Zastupitelé městské části Brno-střed ve středu jednomyslně odvolali z funkce radního Jiřího Švachulu z ANO. Švachula je ve vazbě kvůli podezření z možného ovlivňování zakázek na radnici a sám na svou funkci nerezignoval.

Tento článek je více než rok starý.

Aktualizováno Brno (Aktualizováno: 18:35 13. 3. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý radní radnice Brno-střed Jiří Švachula (dříve ANO)

Bývalý radní radnice Brno-střed Jiří Švachula (dříve ANO) | Zdroj: Profimedia

Pro odvolání Jiřího Švachuly z funkce radního bylo všech 41 přítomných zastupitelů.

‚Pokud je někdo ve vazbě, není na co čekat.‘ Brněnské ANO chce vyloučit Švachulu a Liškutina

Číst článek

Na odvolání politika ANO se už v úterý shodli zástupci koalice ODS, KDU-ČSL a ANO, když jednali o tom, zda po policejním zásahu na radnici a uvalení vazby na dva politiky ANO může koalice v Brně-středu pokračovat.

Švachulu jako radního nahradila zastupitelka Ludmila Oulehlová (ANO), která ve volbě neměla protikandidáta.

Oulehlová je spolumajitelkou realitní kanceláře v Brně, jako radní nebude mít na starosti žádnou konkrétní oblast. Zastupitelům mimo jiné řekla, že do hnutí ANO přišla sama, se Švachulou má přátelský vztah, bydlí s ním v jednom domě.

Hnutí také přišlo o resort investic, který měl Švachula na starosti. Tam ho zastoupí radní ODS Ivo Komárek.

Radnici také čeká hloubková kontrola. „S panem tajemníkem jsme už ve čtvrtek začali připravovat krizová opatření, pozastaveny budou veškeré platby, uzavírání smluv a budeme vyhodnocovat rozběhnuté zakázky. Včera se také sešel kontrolní výbor,“ řekl na úvod zastupitelstva starosta Vojtěch Mencl (ODS).

Zapojit se podle něj má i oddělení vnitřního auditu, provedena by měla být hloubková kontrola. Radnice eviduje žádost o kontrolu ze strany magistrátu, zvažuje i přizvání vnějších auditorských firem. „V tuto chvíli je podstatné, aby bylo obnoveno dobré jméno radnice,“ dodal starosta.

KAUZA BRNO-STŘED

Policie zasahovala na radnici Brno-střed minulý týden. Zajímala se hlavně o zakázky investičního odboru, který politicky spadal pod Švachulu, z úřednického hlediska ho vedl Liškutin. Policie obvinila devět lidí z účasti na organizované zločinecké skupině, sjednání výhody při zadávání veřejných zakázek a z úplatkářských trestných činů. Pět lidí včetně Švachuly a Liškutina skončilo ve vazbě a hrozí jim 10,5 roku až 16 let vězení. Zbylí čtyři obvinění jsou na svobodě.

Politici ANO také už dříve vyzvali Švachulu a druhého vazebně stíhaného politika ANO Petra Liškutina, aby se vzdali mandátu zastupitelů. Zatímco z rady je mohou odvolat zastupitelé městských částí, mandát získali na jméno a musí ho složit sami.

Kdyby se mandátu nevzdali, zanikl by jim pouze v případě pravomocného odsouzení k nepodmíněnému trestu. Zánik mandátu vyslovuje zastupitelstvo.

Brněnská i jihomoravská organizace ANO už se pak dříve shodly na vyloučení obviněných brněnských politiků Švachuly a Liškutina.

Definitivně o tom ve čtvrtek rozhodne předsednictvo hnutí. 

Předsedkyně jihomoravské buňky Taťána Malá také pro server iROZHLAS.cz uvedla, že osobně navrhne vrácení finančních darů, které vládní partaj od mužů obdržela. „Toto budeme určitě projednávat na zítřejším předsednictvu hnutí, osobně vrácení darů navrhnu,“ napsala v SMS.

Švachula podle projektu Hlídač státu hnutí ANO poslal v letech 2016 až 2018 celkem pět finančních darů v celkovém objemu 185 tisíc korun, Liškutin pak loni v srpnu sedm tisíc korun.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme