Zimola rezignoval na post prvního místopředsedy. ‚Překvapilo mě to, ale respektuji to,‘ řekl Hamáček

Jiří Zimola se rozhodl rezignovat na funkci prvního místopředsedy ČSSD. Považuje za nemožné, aby současné vedení změnilo politiku ČSSD. Předsedu ČSSD a ministra vnitra Jana Hamáčka Zimolova rezignace překvapila. Šéf sociálních demokratů nicméně jeho rozhodnutí respektuje a věří, že jeho dosavadní zástupce bude jako řadový člen strany společně s vedením usilovat o jednotnou ČSSD.

Video Praha (Aktualizováno: 16:07 7. 11. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Nemohu jinak než odejít z funkce, z níž nemohu nic změnit. Pokud si to někdo bude vykládat jako zbabělost, tak ať,“ řekl Zimola na tiskové konferenci v Lidovém domě. Je zvědav, jak vedení strany obhájí svou politiku na březnovém volebním sjezdu.

Hamáček zůstává ve funkci předsedy ČSSD, vedení strany ho podpořilo absolutní většinou

Číst článek

Podle Zimoly představitelé širšího vedení ČSSD nemají zájem na změně strany, o kterou chtěl usilovat. Někteří vlivní představitelé strany podle něj usilují o udržení své moci a používají stranu jako rukojmí pro své zájmy.

Naznačil, že mezi takové členy ČSSD řadí europoslance Miroslava Pocheho, kterého se strana neúspěšně snažila prosadit na ministra zahraničí.

Dodal také, že členem sociální demokracie zůstává, neutíká z boje, a pokud budou mít členové ČSSD zájem, je připraven bojovat za lepší postavení strany.

Odmítl zároveň, že by chtěl zakládat politickou alternativu k ČSSD. Sociální demokracie v České republice je jen jedna, nikdo nevytváří alternativní sociální demokracii, řekl.

Poche je nově externím poradcem ministra zahraničí. Za hodinu práce má mít 300 korun

Číst článek

V současné době také neuvažuje o tom, že by na březnovém sjezdu kandidoval na předsedu strany, v ČSSD nyní hodlá působit z pozice předsedy jihočeské krajské organizace a případně řadového člena. Chce dál usilovat o změnu strany, která by se podle něj měla vrátit ke svému tradičnímu programu a oslovit své tradiční voliče.

Rozhodnutí Jirky Zimoly mě překvapilo, ale nezbývá mi, než jej respektovat. Děkuji mu za půl roku společné práce ve vedení ČSSD, kterou jsme na březnovém sjezdu přebírali v těžké situaci," napsal šéf sociální demokracie Jan Hamáček v textové zprávě.

Věřím, že i jako řadový člen bude dál pracovat ve prospěch ČSSD a bude společně s námi dál usilovat o jednotnou sociální demokracii, která znovu dokáže oslovit a získat ztracené voliče," dodal.

Útěk před zodpovědností

Někteří další politici ČSSD vnímají Zimolův odchod z nejužšího vedení vládní strany jako útěk před odpovědností, podle jiných si chystá pozici na březnový volební sjezd.

Předseda krajské organizace ČSSD v Plzeňském kraji a někdejší úřadující předseda strany Milan Chovanec, který rovněž patří ke kritikům vstupu ČSSD do vlády, Zimolově rezignaci nerozumí.

Vzhledem k tomu, že se bude konat sjezd, na kterém mohl pan Zimola své vize obhájit, jeho kroku nerozumím. Připadá mi to jako útěk. Útěk před zodpovědností," řekl Chovanec.

Pokud to tak cítí, co k tomu dodat. Ukáže se jistě v krátké době, nejpozději na sjezdu v březnu, zda měl pravdu," uvedl sociálnědemokratický hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek z ČSSD.

Pardubický hejtman a místopředseda ČSSD Martin Netolický považuje Zimolovo rozhodnutí za logické. Podle něj byl ve vedení strany značně osamocen. Byl to jediný Jiří Zimola, který zejména veřejně prezentoval odlišné názory. Vždy jsme chtěli diskutovat, nicméně si myslíme, že od toho jsou platformy uvnitř sociální demokracie," řekl Netolický.

‚Zachoval se jako chlap‘

Bývalý jihomoravský hejtman Michal Hašek, který se Zimolou patřil k iniciátorům platformy Zachraňme ČSSD kritizující vedení a směřování strany, se ho ale zastal.

Jiří Zimola se zachoval jako chlap. Hraje fér vůči ČSSD. Nejde mu o funkce, ale o záchranu nejstarší demokratické strany v zemi. Věřím, že se cela členská základna bude mít šanci seznámit s důvody jeho rezignace i dalšími kroky," uvedl v SMS zprávě Hašek.

Místopředsedu strany Romana Onderku rozhodnutí Zimoly překvapilo, on sám prý nemá ve zvyku odcházet od rozdělané práce. Za chybu považuje, že Zimola příliš nekomunikoval s poslaneckým klubem ČSSD.

Foldyna zůstane místopředsedou ČSSD. Podpořil ho krajský výkonný výbor

Číst článek

Nejužší vedení sociální demokracie bude svoji odpovědnost za směřování a fungování strany v posledních měsících vyvozovat v březnu na sjezdu. Jiří Zimola se rozhodl, že tak učiní už dnes," sdělil Onderka.

České televizi řekl, že Zimolův způsob odchodu z vedení strany vnímá jako přípravu na březnový sjezd, kde bude podle něj chtít bývalý místopředseda kandidovat na předsedu proti Hamáčkovi.

Také poslankyně ČSSD Alena Gajdůšková považuje Zimolovu rezignaci za překvapivý krok.

Na poslaneckém klubu jsme ho za celou tu dobu viděli asi dvakrát. Pokud vím, tak ani na jednání předsednictva nebyla jeho účast taková, jaká by se od prvního místopředsedy strany očekávala. Byl i silně zodpovědný za podporu, či spíše nepodporu v komunálních volbách ze strany Lidového domu, takže bych mu v žádném případě v odchodu nebránila," řekla.

Předseda moravskoslezské organizace a poslanec Tomáš Hanzel řekl, že o rezignaci Zimoly ví jen krátce a z médií. Těžko na to něco říct, je to jeho rozhodnutí, předpokládám, že ví co dělá," uvedl.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme