Jiřího Rusnoka vystřídá Milan Urban

Premiér Vladimír Špidla oznámil jméno nástupce ministra průmyslu a obchodu Jiřího Rusnoka. Bude jím úřadující předseda poslaneckého klubu sociálních demokratů Milan Urban. Ten byl v letech 1986-1989 členem KSČ a před osmi lety vstoupil do sociální demokracie. Rusnokovu výměnu Špidla zdůvodnil tím, že mezi nimi vázne komunikace. Prezident Václav Klaus žádosti premiéra vyhoví. Bude ho ale zajímat, zda Urban ovládá alespoň jeden světový jazyk a zda je tato změna ve složení kabinetu v dohledné době konečná. Termín jmenování nového ministra prezident zatím neuvedl.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Milan Urban | Foto: Stanislav Peška

Prezident Václav Klaus respektuje rozhodnutí premiéra Vladimíra Špidly vyměnit ministra průmyslu a obchodu Jiřího Rusnoka za úřadujícího předsedu poslaneckého klubu ČSSD Milana Urbana. Změnu ve vládě blokovat nehodlá. Mimo jiné ale od Vladimíra Špidly žádá ujištění, že jde skutečně o jedinou plánovanou změnu v obsazení kabinetu. Je totiž překvapen, že se premiér rozhodl k této výměně den poté, kdy jeho vláda v původním složení získala důvěru Poslanecké sněmovny. "Proto se chci ujistit, zda tato výměna je výměnou konečnou či zda je na přiměřenou dobu výměnou poslední."

Přehrát

00:00 / 00:00

V. Klaus o výměně ministra

Klaus chce také vědět, zda Milan Urban ovládá alespoň jeden světový jazyk. Mluvčí vlády Anna Stárková ujistila, že s tím nebude mít Urban problémy, neboť umí anglicky. Kdy nového ministra jmenuje do funkce, to prezident zatím neřekl.

Radiožurnálu Milan Urban přiblížil své priority, na které se chce soustředit po nástupu do úřadu. "Budu velmi usilovat o to, aby byla urychleně zpracována koncepce elektroenergetiky, abychom se znovu podívali na národohospodářskou koncepci. Chci také velmi intenzívně spolupracovat s ministrem financí na zlepšení podnikatelského prostředí a s ministrem práce a sociálních věcí při řešení problematiky nezaměstnanosti."

Milan Urban se narodil 15. října 1958 v Čáslavi. Vystudoval hutnictví na Vysoké škole báňské. Pracoval jako výrobní náměstek v Československých automobilových opravnách v Čáslavi, od roku 91 vedl na městském úřadu odbor hospodářství a investic. Poté byl společníkem soukromé firmy.

Na konci osmdesátých let byl členem KSČ. Před osmi lety Urban vstoupil do sociální demokracie, poslancem je od roku 1998. Loni v červenci byl zvolen do čela poslaneckého klubu. Z předchozího období zůstal členem rozpočtového výboru a stálé komise pro bankovní dohled.

Na post předsedy poslaneckého klubu rezignoval 4. března. Reagoval tak na nejednotnost svých poslanců při volbě prezidenta. Od roku 2001 působí v dozorčí radě České konsolidační agentury. Milan Urban je ženatý a má tři děti.

Milan Kopp, Petr Doležel, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme