Jízda historického vlaku připomíná lidskost sira Nicholase Wintona

Z Prahy do Londýna vyjel zvláštní historický vlak. Připomíná humanitární čin Nicolase Wintona, který v roce 1939 zachránil před nacismem stovky československých dětí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nicholas Winton

Nicholas Winton | Foto: Česká televize

Z pražského Hlavního nádraží krátce po 9. hodině vyrazil zvláštní historický vlak nazvaný Winton - Train. Bude kopírovat trasu vlakových transportů, které v roce 1939 z Československa odvezly, a tím zachránily před nacismem, stovky převážně židovských dětí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Přímo z vlaku informuje zpravodaj ČRo V. Berger

Cestu vlaku budeme sledovat až do 4. září, kdy ho na londýnském nádraží Liverpool Street přivítá dnes už stoletý Nicolas Winton. Informace nám zprostředjuje zvláštní zpravodaj Českého rozhlasu Vojtěch Berger, který je mezi pasažéry.

O neuvěřitelném příběhu sira Nicholase Wintona vypráví i filmový dokument Matěje Mináče Síla lidskosti. Vypráví v něm o osudu mladého burzovního makléře, Brita, který zachránil život téměř sedmi stovkám československých dětí.

Síla lidskosti

"Pan Winton je nesmírně tvrdohlavý člověk - a když si něco umane, tak se od toho nedá odradit," charakterizuje hlaní postavu filmu režisér Matěj Mináč.

Nicholas Winton začal shánět peníze - dokázal sehnat finance na víza, dokázal jim najít v Británii adoptivní rodiče i zaplatit cestu. "První z transportů odjel 14. března 1939, tehdy odjelo asi šedesát dětí a to ho podnítilo, že to funguje."

První vlak odjel ale Nicholas Winton nebyl spokojen. Britům moc dlouho trvalo než dětem vystavili víza, proto je začal falšovat. "V Praze si najal knihtiskaře a udělal to tak dokonale, že si Němci ničeho nevšimli a dali na to výjezdní razítka. Když děti dorazily do Británie, už pro ně měl originály a mnoha dětem tak zachránil život," popisuje Matěj Mináč.

Do Británie tak odjelo téměř 700 dětí. Nicolas Winton o tomto svém skutku mlčel dlouhých 50 let, neřekl o něm ani své manželce. A asi by si toto tajemství nechal jen pro sebe navždy, kdyby jeho žena zcela náhodou neobjevila ve starém kufru na půdě dokumenty a adresy dětí, které zachránil.

Mnoho článků z tehdejší doby naleznete na našem speciálním webu 2. světová válka.

Milan Kopp, Jana Ulbrychová, Martin Hromádka, Vojtěch Berger Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme