Jízda načerno se v Praze od srpna prodraží

Od srpna se zvýší pokuty za černou jízdu v pražské hromadné dopravě. Přísnější postihy přicházejí v souvislosti s razantním zdražením jízdného, ke kterému došlo od 1. července. Cestující bez platné jízdenky tak nově zaplatí minimálně o sto korun více.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Městská hromadná doprava | Foto: Jan Rosenauer

Dopravní podnik zvýší postih o stokorunu na 500 korun v případě, že jej černý pasažér zaplatí na místě nebo do 15 dnů v budově dispečinku. Při pozdější platbě vzroste pokuta z 800 na 950 korun.

"Budeme přísnější i proti přestupkům jako je například nezaplacení jízdného za psa, za rozměrné zavazadlo, nebo za porušení přepravních podmínek," upozornila mluvčí dopravního podniku Michaela Kuchařová.

Podle statistik jezdí po Praze na černo čtyři až pět procent cestujících. Při zdražení jejich počet obvykle dočasně vzroste. Od 1. července stojí základní přestupní lístek 20 korun místo dřívějších 12 Kč. Za základní nepřestupní jízdenku cestující zaplatí 14 korun, tedy o šest korun více. Dražší jsou i předplatní kupony.

Do konce srpna lze používat osmikorunové a dvanáctikorunové jízdenky, ale je nutné dodržet nový tarif. Nový dvacetikorunový lístek nahradí například označené staré jízdenky za 12 a osm korun. K lidem s jízdenkou nesprávné hodnoty byli kontroloři tolerantní jen v prvních červencových dnech po zvýšení jízdného.

Dopravní podnik zaměstnává 140 revizorů, kteří pracují v trojsměnném provozu. Černí pasažéři by se neměli spoléhat na to, že je v době dovolených a prázdnin v dopravních prostředcích revizorů méně. Dovolenou si totiž vybírají průběžně během celého roku, ujistila Kuchařová.

Martin Hromádka, Štěpánka Martanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme