Jízda vlakem od neděle podraží

Železnice bude mít od neděle nejen nový jízdní řád, ale také dražší některé druhy jízdenek. Víc zaplatí hlavně ti, co jezdí nejčastěji, tedy na předplatném. Hlouběji do kapsy ale budou muset sáhnout i důchodci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Příjezd a odjezd vlaků | Foto: Jan Rosenauer

Zdražení dráhy zdůvodňují vyššími cenami nafty a elektřiny. "Jedna ze změn k horšímu je, že zdražujeme Z karty ze stovky na 200, kilometrickou banku z 1200 na 1300 korun, čtvrtletní jízdenky v devadesáti dnech se neplatí 36 dnů, ale platí se 40 dnů," vysvětluje šéf Českých drah Petr Kousal.

Pravidelné šedesátikilometrové dojíždění vlakem třeba z Kolína do Prahy tak podraží za čtvrt roku o 400 korun na 3960 korun. Za takzvaný Senior pas budou muset důchodci zaplatit 600 korun, tedy o stokorunu navíc. Staré ceny platí do dnešní půlnoci.

Samotné základní a takzvané zákaznické jízdné se nemění. Výměnou za vyšší ceny slibuje železnice o osm procent víc mezinárodních rychlíků, o tři procenta přibude vlakových spojení v regionech. Skoro o půl hodinu rychleji mají jezdit vlaky z Prahy do Brna.

Martin Hromádka, Vít Dvořák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme