Jízdenky na MHD od ledna v několika městech podraží

V Brně, Ostravě, Liberci nebo Plzni od ledna podraží jízdenky v hromadné dopravě. Tamní dopravní podniky to zdůvodňují rostoucími cenami nafty a energií a také DPH, které od ledna stoupne z 10 na 14 procent. Část vyšších nákladů pokryjí magistráty ze svých rozpočtů a zbytek doplatí cestující na dražších jízdenkách.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Brněnská MHD, ilustrační foto

Brněnská MHD, ilustrační foto | Foto: Ivan Holas | Zdroj: Český rozhlas

V Brně podraží předplatní kupony a hodinová jízdenka bude stát o 3 koruny víc – dvacet pět. Město současně se zdražením nabídne cestujícím i jednu novinku – přenosnou jízdenku.

„V předplatních jízdenkách je novinkou jízdenka přenosná. Bude stát 6100 korun na rok a bude v podstatě znamenat, že si budete moci předávat mezi sebou jízdenky například na pracovišti nebo v rodině a podobně. Domníváme se, že při racionálním využívání takovéhoto dokladu v řadě případů může znamenat úsporu nákladů,“ upřesňuje náměstek pro dopravu Robert Kotzian.

Přehrát

00:00 / 00:00

O zdražování jízdného kvůli vyššímu DPH a rostoucím cenám nafty a energií se zajímal Jan Herget

V Plzni dokonce nově za jízdu v MHD zaplatí i senioři starší 70 let. Budou si muset pořídit Plzeňskou kartu a nahrát si na ní celoroční kupon za 300 korun. Obyčejné jízdné v Plzni také podraží, a to na 18 korun.

Za jízdu tramvají nebo autobusem zaplatí víc také lidé v Liberci, ale ne všichni. Podraží totiž jen papírové jízdenky. Cena jízdného koupeného přes čipovou kartu zůstane stejná. Dopravní podnik tím chce cestující motivovat k jejímu využívání. V Liberci budou také nově platit za MHD senioři starší 70 let.

V Ostravě zaplatíte od ledna 15 korun za 15 minut jízdy. Hodinová jízdenka bude stát 24 korun a o 30 až 40 korun podraží i předplatní kupony.

Ostravský dopravní podnik potřebuje pro příští rok zhruba 100 milionů navíc. Náměstek primátora Aleš Boháč říká, že není možné celou tuto zátěž přenést na cestující:

„Kdybychom měli tyto prostředky vybrat po zdražení jízdného za navýšení jízdného o 28 procent, to je nepředstavitelné, a proto hledáme všechny varianty tak, aby změny zákonů od 1. 11. či od 1. 1. a případné další navýšení prostředků dopravního podniku nedopadly v plné výši na uživatele MHD, protože je chceme podporovat. Proto zachováváme stejný poměr tak, aby město dalo dvě třetiny.“

V Praze jízdné nepodraží

Filip Drápal z Ropidu potvrdil, že v Praze se ceny jízdného měnit nebudou: „Město již při posledním zdražení 1. července deklarovalo, že ceny jízdného na území Prahy zvyšovat nebude.“

To samé platí i pro předplatní kupony, u kterých zůstanou stejné ceny jako dnes až do roku 2014. S vyšší sazbou DPH si proto město bude muset poradit jinak:

„Ztrátu, která vznikne zvýšením DPH, bude muset doplatit město. Jedná se zhruba o 160 milionů korun ročně. V návrhu rozpočtu na příští rok je s touto částkou již počítáno,“ dodává Drápal.

Kvůli vyšší DPH i rostoucím cenám nafty a energií zaplatíte víc za jízdenky v městské dopravě také v Ústí nad Labem a zřejmě i v Mostě a Litvínově.

Vladan Dokoupil, Michal Schoffer, Jan Herget, Eva Presová, Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme