Jízdenky v Praze podraží. Bez kuponu si lidé připlatí i za lanovku na Petřín, jízda bude stát 60 korun

Lidem bez předplatního kuponu pražské MHD se zdraží cestování lanovkou na Petřín. Od neděle bude pro lanovku platit tarif, kdy jízda vyjde na 60 korun. Nepostačí tak už běžná 30minutová jízdenka za dosavadních 24 korun. Vyplývá to z nového ceníku jízdného na webu pražské integrované dopravy. Kromě lanovkové jízdenky od neděle zdraží i jednotlivé jízdné v hlavním městě. Cena měsíčního, čtvrtletního a ročního kuponu se nemění.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lanová dráha na Petřín. Vagóny při míjení pod stanicí Nebozízek | Foto: Mirko Kašpar | Zdroj: Český rozhlas

„Cílem Prahy je zvýšit příjmy z jízdného, ale přitom co nejméně poškodit místní obyvatele. Lanovka na Petřín je v drtivé většině využívána návštěvníky Prahy a není důvod, aby Praha z peněz daňových poplatníků lanovku takto výrazně dotovala,“ sdělil Filip Drápal, mluvčí organizace Ropid, která plánuje pražskou MHD.

Praha zdraží od srpna jízdné. Cestující si připlatí za jízdenky, cena ročních kuponů zůstane stejná

Číst článek

Změna ceny jízdného se netýká cestujících s měsíčním, čtvrtletním či ročním předplatním kuponem. Stejně tak si zvláštní jízdenku nebudou muset kupovat lidé, kteří si již předtím pořídili a mají platnou 24hodinovou či třídenní jízdenku. Stejně tak si ji nemusí pořizovat děti do 15 let nebo senioři, kteří jezdí v MHD zdarma.

Jízdné se od neděle zdraží pro cestující využívající jednotlivé jízdenky. Ta na 30 minut zdražuje z 24 na 30 korun a 90minutová z 32 na 40 korun. Zvyšuje se rovněž cena SMS jízdenky, a to o v případě třicetiminutové z 24 na 31 korun a 90 minutové z 32 na 42 korun.

Ve středních Čechách se zvýšily ceny jednorázových i předplatních jízdenek o pětinu až čtvrtinu. Důvodem jsou zvyšující se náklady na provoz veřejné dopravy. Vznikne nový tarif pro lidi ve hmotné nouzi, kteří zaplatí měsíčně 165 Kč.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme