Vláda schválila slevy na jízdném pro studenty a seniory. Přijdou na téměř šest miliard

Studenti a senioři ušetří od června za vlaky a autobusy. Návrh na zlevnění jízdného v úterý podpořila vláda v demisi. Změna má vyjít stát od příštího roku na 5,83 miliardy korun ročně.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vlak na pražském Hlavním nádraží (ilustrační foto)

Ilustrační foto. | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Sleva 75 procent z jízdného v železniční i autobusové dopravě pro studenty do 26 let a seniory od 65 let má platit od chystané změny jízdního řádu 10. června.

„Děti do šesti let budou dál jezdit zdarma, zdravotně postiženým zůstává stávající sleva," dodal premiér v demisi a šéf ANO Andrej Babiš.

Dopravci se ale budou moci rozhodnout, na kterých spojích slevy umožní, což souvisí s omezenými možnostmi zvyšování kapacity u vytížených linek.

„Dali jsme možnost, aby dopravce mohl říct, že konkrétní spoj, který už je dnes přeplněný a kde by se kvalita cestování výrazně zhoršila a odehnalo by to plně platící zákazníky, tak tam může slevu neuplatnit. Naopak mezi špičkami to může přilákat zajímavou skupinu cestujících, což jsou právě senioři,“ přiblížil pro Radiožurnál ministr dopravy v demisi Dan Ťok za hnutí ANO.

„Možnost omezení poskytnutí slevy by byla limitována určitým procentem ze všech spojů dopravce," doplnilo pak ministerstvo. Konkrétní procento ještě není dané.

Opatření má zlepšit dostupnost veřejné dopravy pro vymezené skupiny cestujících, ve kterých se obecně vyskytuje větší podíl lidí s nízkými příjmy.

Ministerstvo dopravy dostane na změnu 3,26 miliardy z vládní rozpočtové rezervy. Od příštího roku vyjde zlevnění jízdného na 5,83 miliardy korun ročně.

Z jakých peněz se bude sleva hradit? „Peníze vezmeme z dalších úspor státu,“ popsal před časem premiér v demisi.

Návrh je ale podle předsedy poslaneckého klubu ODS Zbyňka Stanjury nekoncepční a premiér v demisi si jím pouze kupuje voliče. „Vláda bez důvěry se evidentně inspirovala na Slovensku, kde ale toto opatření nepřineslo avizované pozitivní dopady, protože lidé nechtějí jezdit přeplněnými vlaky, a tak se vrací k dopravě vlastním autem," uvedl.

Tomáš Jelen, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme