Jízdné zdarma pro dárce krve. Praha odmění 247 dobrovolníků, vyjde ji to téměř na milion korun

Pražský magistrát podpoří a odmění pravidelně dárce krve ročním jízdným v městské hromadné dopravě. Roční kupon dostane celkem 247 dárců, město za jejich jízdné vydá v souhrnu 901 600 korun. Ocenění dostanou ti, kteří absolvovali minimálně 80 odběrů. Vyplývá to z dokumentu, který v pondělí schválili pražští radní. Roční kupon hromadné dopravy po dospělého stojí 3650 korun.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dobrovolníci z řad pražského IZS darovali krev v rámci akce I tobě koluje v žilách naše krev

V České republice je podle údajů Českého červeného kříže asi 250 000 pravidelných dárců krve (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Myslím si, že lidé, kteří to dělají nezištně, tak by měli dostat od rady a města nějaké poděkování. V minulosti takováto forma podpory a poděkování byla, tak se k tomu nyní vracíme,“ řekla náměstkyně primátora Alexandra Udženija (ODS).

Opravy tramvajových tratí, výluky metra a rušení spojů. Podívejte se na prázdninové změny v MHD

Číst článek

Roční lístek dostanou lidé, kteří jsou minimálně držiteli ocenění Zlatého kříže Českého červeného kříže (ČČK) za 80 odběrů krve, což se týká 168 osob. Další padesátka lidí dostane kupon za 120 odběrů a 26 dárců za 160 odběrů. Oceněni jsou také tři držitelé plakety ČČK Dar krve – dar života, kteří darovali krev 250krát.

V České republice je podle údajů Českého červeného kříže asi 250 000 pravidelných dárců krve a zároveň jich asi 50 000 chybí. Důvodů, proč lidé nesmějí trvale nebo dočasně darovat krev, je řada. Jsou mezi nimi například prodělané nemoci jako žloutenka nebo tuberkulóza, chronické nemoci jako vysoký krevní tlak nebo prodělaný infarkt nebo zdravotní potíže v poslední době, například užívání antibiotik.

Krev od dárců se využívá buď přímo ke krevním transfuzím na základě krevní skupiny dárce a příjemce, nebo se z ní vyrábějí speciální přípravky a léky.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme