Jižní Čechy a Krkonoše opět trápila velká voda

S obavami hleděli v neděli lidé na jihu Čech na rozvodněnou hladinu Vltavy. Ta dosáhla v Březí třetího povodňového stupně - tedy ohrožení. V Českých Budějovicích pod soutokem s Malší už od nedělního rána platil druhý stupeň. Vltava tam po nočních vydatných srážkách kulminovala odpoledne. Během noci ale kanalizace v jihočeké metropoli nestačila pobrat všechnu dešťovou vodu a ta znovu zaplavila řadu křižovatek a silnic a značně omezila dopravu. Podle českobudějovického primátora Miroslava Tettera byly největší problémy s rozvodněnými drobnými říčkami. Ráno museli hasiči evakuovat dvě rodiny ze zaplavených domů v povodí Dobrovodského potoka. Odpoledna Vltava začala klesat v Březí i v Českých Budějovicích platil už jen druhý stupeň povodňové aktivity. Podle českobudějovického primátora Miroslava Tettera klesla i voda z přeplněných potoků a říček. Doprava ve městě začala zase fungovat bez větších problémů.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

povodeň

povodeň | Foto: České Budějovice
Přehrát

00:00 / 00:00

M. Tetter: Situace v Českých Budějovicích

Rozvodněné potoky zaplavily časně ráno domy a další objekty ve Chvalšinách, Křemži, Červeném Dvoře, Mříčí a v dalších obcích na Českokrumlovsku. Vltava v Březí na Českobudějovicku podle meteorologů dál stoupá, kulminovala odpoledne.

V Českých Budějovicích začalo pršet v neděli kolem 01:00 a zhruba ve 03:00 se déšť změnil v přívalový. Do 7. hodiny ranní spadlo v jihočeské metropoli kolem 80 milimetrů srážek.

Voda, kterou nepobrala kanalizace, zaplavila řadu křižovatek a silnic ve městě a značně omezuje dopravu. Městská hromadná doprava postupně odstavila trolejbusy a nahradila je autobusy. Později se vrátila do normálních kolejí.

Kvůli silným přívalovým dešťům se dopoledne zastavily vlaky v okolí Veselí nad Lužnicí. Povodní narušené podloží pod kolejemi nevydrželo nový nápor vody, jak Českému rozhlasu potvrdil provozní náměstek správy dopravní cesty České Budějovice Břetislav Adámek. Odpoledne byla trať opět uvedena do provozu.

Rozvodněné potoky zaplavily v neděli časně ráno domy a další objekty ve Chvalšinách, Křemži, Červeném Dvoře, Mříčí a dalších obcích na Českokrumlovsku.

Nepříjemnostem způsobeným silným nočním deštěm se nevyhnuli ani lidé na Vysočině. Desítky sklepů zaplavila voda na Pelhřimovsku a Havlíčkobrodsku. Bahno dokonce ráno zatarasilo silnici první třídy z Pelhřimova na Tábor.

Situace se dramatizovala také na Trutnovsku, kde se pod vodou ocitla řada silnic. Rozvodnila se totiž Úpa a její přítoky. Uzavřený je hraniční přechod Pomezní boudy. Jak Českému rozhlasu řekl Jindřich Pozler z českého hydrometeorologického ústavu v Hradci Králové, nejvíc pršelo v Krkonoších.

Přívalový déšť v noci na Trutnovsku rozvodnil hlavně Úpu a Albeřický potok a vyplavil část Horního Maršova. Hladina v Úpě během hodiny stoupla o dva metry a tekla i přes náměstí, kde vyplavila více než deset domů. Zhruba od páté hodiny ráno začala voda v Úpě opadat a během dopoledne klesla hladina o více než jeden metr.

Rozvodněná Úpa napáchala v Krkonoších škody za desítky miliónů korun. Největší škody jsou na silnicích, lesních cestách a tocích. Cesta do Malé Úpy je neprůjezdná. Část silnice voda totiž odplavila. Do obce se lze dostat jen úzkou silnicí přes boudu Jana. Podle šéfa Krkonošského národního parku Jiřího Nováka prošla Úpou zřejmě víc než stoletá voda. V Horním Maršově se voda přehnala přes náměstí a vytopila asi 12 domů. Starosta Géc odhaduje škody na objektech na stovky tisíc korun.

Také na Klatovsku zvedly noční bouřky hladinu Úhlavy, a to přechodně až na druhý stupeň povodňové aktivity. Ještě dopoledne ale hladina vody v řece poklesla. Na ostatních řekách Plzeňska byla situace klidnější.

I ve středních Čechách už slábnoucí déšť patrně žádné větší škody nezpůsobil. Takové štěstí ale neměli ve východní části Švýcarska. Na mnoha místech tam musely být uzavřeny silnice a železniční tratě. Povodně a sesuvy půdy postihly prakticky všechny okresy v kantonu Appenzell. V Lutzenbergu nános bahna pohltil jeden dům a z šesti dalších ohrožených domů museli být evakuováni obyvatelé. Nepřízní počasí postihla také kanton Thurgau. Silný déšť rozvodnil řeku Sitter a její hladina už překročila tři metry.

Záplavy znovu pustoší části Německa, které se ocitly pod vodou už v srpnu. Voda zaplavila domy a silnice v Drážďanech, Saské Kamenici a na dalších místech Saska, kde tisíce lidí stále odstraňují spoušť způsobenou první vlnou povodní. Právě včera se mohli poslední evakuovaní Němci vrátit do svých domovů, které někteří z nich museli dnes znova opustit.

Milan Kopp, Naděžda Hávová, Jaroslav Hausdor Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme