Do zmizelé vesnice Hodonice v jihočeském příhraničí se vrací život. Spolek láká na výstavu i vyprávění

Bývala tu německá vesnice s velkými statky a chalupami, teď zůstaly v bývalých Hodonicích na Českokrumlovsku už jen torza základů staveb. Vesnici se ale snaží oživit spolek Živé Hodonice.

Hodonice Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Jádro vesnice tvořila náves, kde byl pramen vody s velikou studnou. Stojí tam dvě staré návesní lípy, mezi nimi býval kříž a hasičská zbrojnice. O toto místo pečujeme, snažíme se ho v létě kosit,“ popisuje  architektka Dita Měkotová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Místem, kde stávala vesnice Hodonice, se prošel Petr Kubát

Před devadesáti lety byly Hodonice prosperující soběstačnou vsí s převážně německými obyvateli. Ti museli po válce odejít, pak se ves začala dosidlovat, ale nakonec byla postupně opuštěna.

V časech největšího rozkvětu tu podle Dity Měkotové stálo více než třicet velkých soběstačných statků, k nim patřily různé chalupy, chaloupky a vejminky. „Dohromady to bylo asi padesát domů. Dnes zůstaly jen ruiny, protože v 80. letech, kdy tu ještě posledních pár domů zůstávalo, přijely bagry a zničily poslední zbytky vsi,“ vypráví.

Výstava fotografií

Se spolkem Živé Hodonice se nyní do bývalé vesnice snaží vracet život. Pořádá zde po celý rok několik akcí pro místní, ale i setkání s rodáky nebo jejich potomky.

Aktuálně tady turisté najdou venkovní výstavu historických fotografií, které jsou na cedulkách přímo na místech, kde dříve stály domy. „Přestože tenhle počin nemá žádnou reklamu, tak si lidé o té výstavě fotografií řeknou a posílají sem své příbuzné, přivedou děti, aby viděly, jak může bývalá vesnice vypadat,“ dodává Dita Měkotová.

Ta se svou rodinou navíc žije přímo u bývalé vesnice v novém slaměném soběstačném domě. „My máme vlastní energii, vlastní vodu, vlastní čištění odpadních vod. Dům je postavený převážně z přírodních materiálů, má dřevěnou konstrukci, výplň ze slámy a omítku z hlíny. Máme dvě děti, které učíme doma, což je vlastně v dnešní době docela výhodou, protože jsme tady vůbec nemuseli měnit životní styl kvůli koronaviru,“ říká.

Dita Měkotová také bývalou vesnicí Hodonice často provádí projíždějící turisty a vypráví jim zajímavosti a příběhy z historie.

Petr 001 Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme