‚Kde jste byli 8. listopadu?‘ Jihočeským hygienikům komplikují práci stovky obstrukčních e-mailů

Jihočeští hygienici zaznamenali v posledních hodinách stovky e-mailových dotazů. Podle nich jde o podněty obecného charakteru, které jim komplikují práci. Hygienici se domnívají, že za otázkami stojí iniciativa Zlatý špendlík, uvedla ředitelka jihočeských hygieniků Kvetoslava Kotrbová. Iniciativa na webu vyzývá veřejnost k občanskému odporu. Podle Zlatého špendlíku je to jediná cesta, jak využít práva na informace.

České Budějovice (Aktualizováno: 14:00 10. 11. 2021) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protiepidemické oddělení Krajské hygienické stanice Jihomoravského kraje v březnu 2020, kde pracovníci vyřizovali dotazy ke koronaviru.

Od úterka a přes noc na středu šlo podle Kotrbové o stovky podobných mailů (ilustrační foto) | Zdroj: Profimedia

„Jedná se o dotazy typu: kde jste byli na kontrole 8. listopadu, co jste dělali 9. listopadu a tak dále. Z jedné mailové adresy nám klidně přijde třeba deset takových dotazů. Jedná se skutečně o obstrukční otázky, na které bychom ale měli podle zákona o svobodném přístupu k informacím odpovědět,“ uvedla Kotrbová.

Od úterka a přes noc na středu šlo podle ní o stovky podobných mailů.

Aplikace eRouška stála 23 milionů korun. ‚Uživatelé se zřejmě již naočkovali,‘ říká vývojář Vladimír Dzurilla

Číst článek

„Podle mě se jedná o aktivitu iniciativy Zlatý špendlík, která přišla s projektem šikanuj hygieniky. Nám to nesmírně přidělává práci, protože nyní veškerý čas věnujeme epidemii koronaviru, kdy se v Jihočeském kraji dostáváme k tisícovce nových případů za den. A jen samotný proces trasování nakažených je velice náročný,“ řekla Kotrbová.

„Pokud by tyto informace byly dostupné na stránkách krajské hygienické stanice a Ministerstva zdravotnictví ČR, nemuseli bychom k těmto krokům přistupovat. Je nešťastné, že v současné době se veřejnost dozvídá řadu důležitých informací pouze prostřednictvím sociálních sítí, například Ondřeje Dostála nebo hrstky senátorů a poslanců. Netransparentnost úřadů včetně ministerstva snižuje důvěryhodnost, jak se na oficiálních místech pracuje nejen s daty o epidemiologické situaci, ale i o tom, co se skutečně děje v nemocnicích. S čím a kde jsou pacienti hospitalizováni,“ stojí v prohlášení Zlatého špendlíku.

Za iniciativou stojí zpěvák Daniel Landa společně s týmem právních expertů. Iniciativa vyzývá veřejnost k občanskému odporu podle čl. 23 Listiny základních práv a svobod.

Od začátku pandemie loni na jaře se v Jihočeském kraji prokázal covid-19 u 111 096 lidí. Vyléčilo se dosud 101 072 obyvatel kraje. Od loňského března zemřelo na jihu Čech v souvislosti s koronavirem 1836 lidí. Hygienici nyní v kraji evidují 7824 pacientů s covidem.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme