Jižní Čechy jsou pod vodou, vlna udeřila na Prahu

Čechy zasáhla velká voda, která se svým rozsahem vyrovnává ničivým povodním na Moravě v roce 1997. Celý Jihočeský kraj je ve stavu nebezpečí. Své domovy už musely opustit tisíce lidí. Stav ohrožení platí i pro celé povodí dolní Vltavy ve Středočeském kraji. Také Praha se připravuje na nejhorší. Vyhlášen je třetí stupeň a během noci se kvůli odpouštění vody z přehrad Vltavské kaskády čekává vzestup hladiny Vltavy až na úroveň padesátileté vody. A podle meteorologů nás čekají další deště.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

záplavy na jihu Čech | Foto: Petra Mášová

Praha se připravuje na padesátiletou vodu. Do města by měla přijít v úterý ve 14 hodin. Vodohospodáři začali upouštět vodu z přehrad na Vltavské kaskádě po 22. hodině. Voda by tak měla během noci v Praze stoupnout až o dva metry. Podle odhadů bude ráno hlavním městem 2300 metrů krychlových za sekundu. V 19:00 činil průtok 1790 metrů krychlových, což je proti normálu asi jedenáctkrát více.

Pražský magistrát začal kolem 23:00 kvůli stoupající hladině Vltavy evakuovat část Karlína, dolní Libeň, část Smíchova mezi Palackého a železničním mostem, a okolí Jankovcovy ulice v Holešovicích a část Malé Strany. Jak Radiožurnálu řekl primátor Prahy Igor Němce, jedná se zatím o dobrovolnou evakuaci, která se týká především motoristů. Metro v úseku mezi stanicemi Florenc a Nádraží Holešovice na trase C se uzavřelo.

Pražský magistrát zveřejnil seznam ulic, které by ohrozila padesátiletá voda. Zatímco seznam míst ohrožených dvacetiletou vodou čítá 128 ulic, padesátiletá by jich ohrozila až 320. Aktuální informace o povodňové situaci v Praze včetně mapek zátopových území nabízejí internetové stránky magistrátu.

Hasiči naváželi celý den na Smetanovo nábřeží nákladními vozy pytle s pískem. Situace je v tomto místě kritická. Magistrát žádá řidiče, aby nevjížděli do uzavřené oblasti mezi Národním divadlem a Rudolfinem a nekomplikovali již tak vyhrocenou situaci. Policisté zároveň na náklady magistrátu odtahovali vozidla z Malé Strany, především z okolí Kampy, která se ocitne pod vodou.

Starosti povodňovému štábu dělá obrovská loď Kristia-Marco, která jako jediná před povodněmi neodplula a hrozí, že se utrhne. V tom případě by mohla vážně poškodit Karlův most. Primátor Prahy Igor Němec připustil, že pokud by taková situace nastala, museli by loď odstřelit.

Hrozí zatopení i pražské Tróji. Proto tamní zoologická zahrada začala s evakuací nejvíce ohrožených zvířat. Zahrada zatím zůstává pro veřejnost otevřena. Naopak návštěvníky do svého objektu už nepouští Národní knihovna sídlící v Klementinu.

Před polednem utonul v rozvodněné Vltavě pětapadesátiletý muž z chatové osady ve Spodní ulici v Praze 5. Chatař se procházel ve vodě a nereagoval na varování sousedů. Pak ho strhl proud. Lidé muže vytáhli, ale oživovací pokusy záchranářů nebyly účinné. Případem se nyní zabývají místní policisté. Jde už o sedmou oběť záplav od minulého týdne.

Štěchovicím v okrese Praha-západ hrozí zatopení z rybníků na řece Kocábě. Rybáři totiž zvedli stavidlo na jednom z přeplněných rybníků u Dobříše. Přívalová vlna se nyní valí chatovou oblastí kolem Kocáby a hrozí zaplavit i Štěchovice. Ohroženy jsou všechny obce od Dobříše po Štěchovice. V samotných Štěchovicích obecní úřad upozorňuje obyvatele na blížící se přílivovou vlnu a vyzývá je, aby se připravili na evakuaci.

Stovky evakuovaných lidí a vyklizení desítek budov si zatím vyžádaly povodně ve středních Čechách. Hejtman Petr Bendl vyhlásil stav ohrožení pro celé povodí Dolní Vltavy ve Středočeském kraji. Současně požádal ministra životního prostředí Libora Ambrozka, aby svolal ústřední povodňovou komisi. K nejvíce zasaženým místům patří okolí Berounky a Litavky, na opačné straně Kralupy a okolí. V ohrožení jsou obce od Štěchovic po Vltavu a dále od Roztok.

Nejvážnější situace je v Kralupech, kde by Vltava měla stoupnout ještě o jeden až dva metry. Ve městě byl vyhlášen stav ohrožení a přístup do něj je uzavřen proudem bojuje 100 metrů na mostem T. G. Masaryka loď s tisícem tun písku. Pokud by se loď utrhla, museli by jí hasiči nasměrovat na mělčinu, jinak by hrozila destrukce mostu a dalších lávek. . Kralupští se obávají také rozvodnění Zákolanského potoka a dalších přítoků Vltavy, které by mohly problémy ještě vystupňovat.

Vltava vážně ohrožuje i státní zámek Veltrusy na Mělnicku. Voda už zatopila značnou část zámeckého parku. Pracovníci zámku připravují vyklizení sbírek a zábrany z pytlů s pískem. Zámek je také až do odvolání uzavřen pro veřejnost. Ohroženy jsou Vraňany, Lužec a další obce podél dolní Vltavy. Začíná znovu stoupat také hladina Labe u soutoku v Mělníku.

Voda z Vltavy opět výrazně zvedne i hladinu Labe. Vodohospodáři předpovídají na Labi v Ústí až osm metrů. Ještě dnes bude vyhlášen třetí stupeň povodňové aktivity, hladina by měla kulminovat zítra večer - podle odhadů dispečerů povodí Labe až na osmi metrech. Ústečtí vodáci zachránili osm turistů z Polska a Holandska. Ti sjížděli rozvodněné Labe na čtyřech kajacích. Jak řekl kapitán námořní plavby Josef Třešňák, kdyby je zachytil proud na Střekovských zdymadlech, za současného stavu vody by zahynuli.

V jižních Čechách jsou nejvíce postiženy oblasti Prachaticka, Krumlovska a Budějovicka. Kritická situace je ve Vodňanech. Město je pro okolní svět uzavřeno hasiči spolu s vojáky evakuovali kolem 500 lidí. Stupeň ohrožení platí na celé řece Blanici a evakuovány musely být také obce Bavorov, Strunkovice nad Volyňkou a další.

Průtoky na jihu Čech se mají i nadále zvyšovat. Pršet by v oblasti mělo nejméně do poloviny noci. České Budějovice očekávají stoletou vodu. Jihočeský hejtman Jan Zahradník ve vysílání Radiožurnálu řekl, že situace bude možná ještě horší než při záplavách minulý týden. Proto vyhlásil na jihu Čech stav nebezpečí. Nařízena je také evakuace obcí v povodí Vltavy, Malše a Blanice.Domovy již opustili lidé v Českých Budějovicích, Hluboké, Týně a v dalších obcích.

Stav nebezpečí potrvá podle mluvčí jihočeského krajského úřadu Marie Ptáčkové až do 31. srpna. Do Českých Budějovic se teď zvenku nikdo nedostane. Policie uzavřela na základě požadavku povodňové komise města všechny příjezdové cesty. V městě zahájili preventivní evakuaci pravého břehu Vltavy. Evakuováni budou obyvatelé rodinných domů a přízemních bytů z činžovních domů v ulicích Jiráskovo nábřeží, Budivojova, Nerudova, Neplachova, Čéčova a všichni obyvatelé ulice V Oblouku na pravém břehu Vltavy. Náhradní ubytování je zajištěno v koleji K2 Jihočeské univerzity.

Bez elektrické energie je od odpoledne část Českých Budějovic, Českého Krumlova, Vodňan, Strakonic, Bavorova, Protivína, Prachatic a Písku. Podle Jihočeské energetiky je mimo provoz přibližně 70 až 100 trafostanic.

Ohrožení dosáhl okres Strakonice. Kvůli nepříznivé předpovědi a neustálému nárůstu hladiny řeky Otavy a Volyňky přistoupila strakonická povodňová komise dnes po 18:00 k preventivní evakuaci části centra města, ve které žije asi 4300 lidí. Tři až čtyři tisíce lidí převážně ze sídliště Portyč evakuuje od 17:00 hodin také město Písek. Meteorologové předpokládají, že zde v ranních hodinách proteče stoletá voda a možná i vyšší.

Na třetím stupni je i Malše na Pořešíně a v Roudném a také Blanice v Husinci a dále po toku. Voda ale stále stoupá, ohrožení se očekává prakticky na všech tocích. Husinecká přehrada ještě v sedm hodin vypouštěla do Blanice 30 kubíků vody za sekundu, což je stejný stav jako při čtvrtečních povodních. Nyní se přítok, což je sto kubíků za hodinu, vyrovnává s odtokem. Nyní tedy vypouští 75 kubíků. Hrozí ale dále neuvěřitelných 140 kubíků za sekundu. Přehrada přetéká a nastává neovladatelný stav. Ohrožena jsou všechna města a obce po toku Blanice.

Třetí povodňový stupeň už také platí na řece Chomutovce v Chomutově. Částečně zatopeny jsou obce Udlice, Bílence, Škrdle a v obci Otvice byla evakuována mateřská školka. Severočeské doly Chomutov zastavili kvůli povodni dobývaní uhlí. Uhelné doly v Tušimicích zaplavila voda. Přísun uhlí do elektráren na severu Čech je tak ohrožen.

Vytrvalý déšť a vzedmuté hladiny řek trápí kromě jihočechů také západ Čech. Metropole Plzeň na nápor velké vody teprve čeká. Třetího povodňového stupně by měly všechny řeky, které městem protékají, dosáhnout večer. Velká voda se valí do Plzně koryty všech čtyř řek. Zatím je v Plzeňském kraji nejkritičtější situace na Úslavě, kde řeka vystoupila z břehů ve Starém Plzenci, Koterově a Božkově. Poblíž Starého Plzence uvízlo auto se třemi cestujícími. Vyprostili je plzeňští hasiči. Řeka Mže se vylila v Radobičicích, situace se ale začne k večeru zhoršovat jen co přehrada Hracholusky otevře svá stavidla.

Policie uzavřela město Plzeň pro veškerou kamionou dopravu. Hladina Úslavy totiž zatopila most na Rokycanské třídě, kudy přejíždějí všechny vozy z Plzně na Prahu. Primátor Plzně Jiří Šneberger žádá řidiče, aby nechali kamiony na odstavných parkovištích před Plzní nebo v Plzni. Osobní dopravu odklání policisté po objízdných trasách.

Meteorologové předpovídají, že do zítřejšího rána spadne 120 až 140 milimetrů srážek. Pokud se prognóza vyplní, přítoky vody do Orlické přehrady budou pravděpodobně odpovídat hodnotám stoleté vody. V úterý se mají silné lijáky přesunout na východ Čech a jižní Moravu.

Aktuální informace o stavu našich toků jsou k dispozici i na internetové stránce Českého hydrometeorologického ústavu. Podrobnější informace o aktuální dopravní situaci najdete na adrese www.zelenavlna.cz .

Markéta Kaclová, Martin Sobotka, Ivan Mls, Ladislav Pavlík, Martin Hromádka, Kateřina Jedličková, Patrik Kaizr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme